Krok od nacjonalizacji OFE

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI
opublikowano: 10-11-2009, 12:21

Nawet okazały debiut PGE nie jest w  stanie zatrzeć złego wrażenia po wstępnej rządowej propozycji dotyczącej obniżenia składek na OFE z 7 proc. do 3 proc. Sebastian Buczek,

Po raz kolejny w ostatnich miesiącach rząd zaskakuje i to, niestety, negatywnie. Propozycja jest fundamentalnie zła i niebezpieczna zarówno z perspektywy naszych oszczędności emerytalnych, jak i wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Wielu polityków ciągle myśli o II filarze jak o środkach publicznych. A przecież to są nasze pieniądze, ciężko zapracowane, zgromadzone na naszych indywidualnych kontach, stanowiące część naszych przyszłych emerytur.

Gdyby faktycznie politykom udało się wprowadzić w życie proponowane zmiany, będziemy już tylko o krok od pełnej nacjonalizacji II filaru. Być może nie stanie się to teraz, ale nie można wykluczyć, że z sytuacją taką możemy mieć do czynienia przy kolejnym kryzysie finansowo-gospodarczym, który niekoniecznie musi być dla Polski tak łagodny, jak obecny. Wydaje się, że jedynie silny sprzeciw wyborców i groźba silnego spadku politycznego poparcia dla partii, które chciałyby przeprowadzić taką emerytalną rewolucję, mogą poskutkować zastopowaniem takich pomysłów i przeprowadzeniem prawdziwych reform, jak np. podwyższeniem wieku emerytalnego z obecnych zbyt niskich poziomów.

Wracając do debiutu PGE – wypadł on naprawdę okazale i jest dużym sukcesem samej spółki, oferujących i głównego właściciela, czyli Skarbu Państwa. Inwestorzy indywidualni zarobili na debiucie, tak więc kolejne transakcje prywatyzacyjne mogą nadal przyciągać dziesiątki tysięcy inwestorów. To dobry znak na rok 2010, rok wielkich prywatyzacji (m.in. Tauron, PZU) i wielkich debiutów (np. Polkomtel) na GPW w Warszawie. Na marginesie – patrząc na wzrost kapitalizacji naszej giełdy oraz wolumen obrotów prawami do akcji PGE na debiutanckiej sesji, jeszcze raz należy zapytać o sensowność sprzedaży wiodącego pakietu akcji GPW zagranicznemu operatorowi już teraz. W przypadku kolejnych transakcji prywatyzacyjnych warto pomyśleć – po pierwsze – o większej puli akcji dla polskich inwestorów, po drugie – o bardziej przejrzystym przydziale akcji w krajowej transzy inwestorów instytucjonalnych.

Bardzo udany debiut PGE poprawił nastroje inwestorom, którzy w ostatnich dwóch tygodniach doświadczali korekty notowań. Czy będzie to impuls wystarczający do obrony przed większą przeceną, a może nawet skokiem na nowe rekordowe poziomy? Odpowiedzi cały czas należy szukać w zachowaniu największych światowych giełd.

źródło: Analizy Online

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Krok od nacjonalizacji OFE