Król Obligacji: To będzie spadkowy rok dla dolara

Dolar zakończy 2016 r. na minusie, zapowiada charyzmatyczny zarządzający obligacjami Jeffrey Gundlach.

Zobacz więcej

Jeffrey Gundlach, fot. Bloomberg

Jeffrey Gundlach, zarządzający między innymi posiadającym 55 mld USD aktywów funduszem DoubleLine Total Return Bond, kupował waluty w styczniu pierwszy raz od pięciu lat waluty inne niż dolar. Euro ma szanse umocnić się w tym roku do dolara, ponieważ prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp Fedu jest praktycznie zerowe, a łącznie do końca roku wynosi zaledwie 50 proc., przyznał finansista na piątkowej konferencji w Beverly Hills. Nawet jeśli bank centralny zdecyduje się na zaostrzenie polityki, to oczekiwanie umocnienia amerykańskiej waluty byłoby „błędem, błędem i jeszcze raz błędem”, ocenił Jeffrey Gundlach.

- W tym roku dolar straci. Fed podniósł stopy w grudniu i co się stało? Dolar poszedł w dół – powiedział specjalista w swojej prezentacji.

Tymczasem w tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek duzi gracze spekulacyjni zmniejszyli pozycje nastawione na umocnienie dolara do najniższego poziomu od listopada. Prognozy dalszej siły amerykańskiej waluty, dla której ubiegły rok był najlepszy przynajmniej od 1973 r. (obliczany przez Fed indeks wartości dolara wobec walut partnerów handlowych USA zyskał 11,8 proc.), podtrzymały między innymi Deutsche Bank, Bank of America oraz BNP Paribas. Coraz więcej specjalistów przychyla się jednak do odmiennej opinii. Zdaniem Boba Baura, głównego ekonomisty na świat w towarzystwie Principal Global Investors, inwestorzy obserwują właśnie budowanie szczytów dolara względem euro i jena, a Rezerwa Federalna zdecyduje się w tym roku co najwyżej na dwie podwyżki stóp.

- Umacnianie się dolara to proces, który sieje ziarna własnego zniszczenia. Notowania nie mogą pójść do nieba, bo wtedy gospodarka bardzo by zwolniła, a dolar musiałby osłabnąć. Dlatego notowania walut bardziej zależą od różnic w tempie wzrostu, a nie od w wysokości stóp procentowych – powiedział Bob Baur w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Król Obligacji: To będzie spadkowy rok dla dolara