Królestwo kawioru jest w Polsce

opublikowano: 23-11-2022, 16:06
aktualizacja: 16-12-2022, 15:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zanurzone w zieleni - pomiędzy Rezerwatem Przyrody Las Warmiński, a Puszczą Napowidzko-Ramucką - Gospodarstwo Rybackie Olsztyn II zachwyca malowniczym położeniem i najlepszym kawiorem w Europie.

2. miejsce województwo warmińsko-mazurskie - Gospodarstwo Rybackie Olsztyn II

Marek Szczukowski, prezes Gospodarstwa Rybackiego Olsztyn II zapewnia, że firma dba o tereny zielone. „Na naszych stawach znajdują bazę żerową bardzo liczne gatunki ptaków i innych organizmów związanych ze środowiskiem wodnym. Wysoko rozwinięte technologicznie rozwiązania do oczyszczania wody gwarantują niepogarszanie się jej parametrów fizyko-chemicznych” – zapewnia.
Marek Szczukowski, prezes Gospodarstwa Rybackiego Olsztyn II zapewnia, że firma dba o tereny zielone. „Na naszych stawach znajdują bazę żerową bardzo liczne gatunki ptaków i innych organizmów związanych ze środowiskiem wodnym. Wysoko rozwinięte technologicznie rozwiązania do oczyszczania wody gwarantują niepogarszanie się jej parametrów fizyko-chemicznych” – zapewnia.

Gospodarstwo Rybackie w Rusi działa nieprzerwanie od 1976 r. Początkowo zajmowało się rybołówstwem, aby 8 lat temu, stając się częścią Grupy Gosławice, zmienić swój profil produkcyjny na działalność związaną z hodowlą jesiotrów i przetwórstwem ikry ryb jesiotrowatych. W 2021 r., w Partykach gm. Pruda, firma uruchomiła najnowocześniejszy w Europie obiekt do hodowli ryb jesiotrowatych w systemie RAS, a jej przetwórnia do produkcji kawioru zlokalizowana w Rusi k/Olsztyna, jest, w ocenie kontrahentów, jednym z najbardziej innowacyjnych zakładów na świecie. Ambicją przedsiębiorstwa jest poszerzenie profilu działalności o produkty kosmetyczne najnowszej generacji zawierające naturalny kolagen i kawior.

Problemy związane z pandemią i wojną w Ukrainie spowodowały konieczność rozszerzenia działalności marketingowej Gospodarstwa Rybackiego Olsztyn II na inne rynki zbytu. Dzięki temu firmie udało się zdobyć nowych, interesujących klientów w regionach globu, które wcześniej nie były przez nią rozpoznane.

- Obecnie aktywnie eksportujemy swój produkt do 27 krajów świata. Antonius Caviar pojawia się w menu wielu cenionych restauracji w Polsce i za granicą, w artykułach w prasie o tematyce biznesowej, a także w programach telewizyjnych - mówi Marek Szczukowski, prezes zarządu Gospodarstwa Rybackiego Olsztyn II.

Aby zwiększać rozpoznawalność marki, firma od lat regularnie bierze udział w targach branżowych na całym świecie oraz różnego rodzaju wydarzeniach (np. The Best Chef Awards, wręczenie plakiet Michelin w Polsce. czy wyróżnień Gaullt & Millau).

Ta strategia skutecznie przekłada się na wyniki biznesowe – dzisiaj Gospodarstwo Rybackie Olsztyn II jest pierwszym producentem kawioru w Europie i drugim na świecie.

Pomimo licznych sukcesów, polityka biznesowa firmy opiera się na skromności i podstawowych wartościach.

- Mimo swojej dominującej pozycji w branży na świecie, z dużą pokorą i szacunkiem podchodzimy do codziennej pracy ludzi tworzących naszą firmę. Hodowla ryb i produkcja kawioru na tak dużą skalę nie jest możliwa bez ich wysiłku. To ich wielka pasja i zaangażowanie pozwalają nam z większym spokojem planować nasz rozwój w przyszłości – podkreśla Marek Szczukowski.

Obecnie firma zatrudnia około 50 pracowników, którzy w większości są absolwentami uczelni wyższych wydziałów Technologii Żywności i Rybactwa Śródlądowego (UWM Olsztyn) i stanowią najważniejszą przewagę przedsiębiorstwa nad konkurencją.

Dla Gospodarstwa Rybackiego bardzo ważny jest także lokalny patriotyzm.

- Podkreślamy polskie pochodzenie produktów na każdej etykiecie poprzez zapis „Proudly produced in Poland”. Lokalizacja przetwórni w Rusi jest wskazywana w materiałach promocyjnych i wszelkich prezentacjach o marce – opowiada prezes zarządu.

Zaangażowanie na rzecz okolicznej społeczności przejawia się poprzez pomaganie sąsiadom w potrzebie. Firma wspiera finansowo: Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie, Radę Sołecką w Rusi, Szkołę Podstawową w Rusi i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stawigudzie.

Firma także konsekwentnie inwestuje lokalnie. W Rusi, w trakcie realizacji jest inwestycja w nowy dział logistyczno-magazynowy, a w przyszłości ma powstać innowacyjny dział produkcji kosmetyków z kawiorem ( kolagenem) i kolejna hala do przygotowywania samic jesiotrów do produkcji kawioru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane