Krosno i Delphi jednak inwestują

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 17-05-2006, 00:00

W krakowskiej strefie ekonomicznej powstanie ponad 1200 miejsc pracy w centrum usług, ośrodku badawczym Delphi i fabryce Krosna.

Gotowy jest projekt zmian w Krakowskim Parku Technologicznym, który najpewniej w przyszłym miesiącu przyjmie rząd.

Strefa obejmie fabrykę giełdowego Krosna. Producent szkła, który zapowiadał niedawno ograniczenie inwestycji, wyda 41 mln zł na magazyn logistyczny o powierzchni 13,2 tys. mkw. i linię produkcyjną wyrobów ze szkła. Firma zatrudni 224 nowych pracowników.

Więcej inżynierów

Do strefy wejdzie też niemal 7 ha należących do gminy Kraków, którymi zainteresowana jest firma Delphi Poland. Koncern zamierza się rozbudować i poszerzyć zakres prac badawczo-rozwojowych dla fabryk w Polsce i innych krajach. Inwestycja wyniesie 20 mln zł, a w jej wyniku powstanie 100 nowych miejsc pracy dla inżynierów. W Krakowie powstanie główny ośrodek rozwoju układów zawieszenia koncernu Delphi.

— Jesteśmy w trakcie uzyskiwania koniecznych zezwoleń i na razie nie informujemy o szczegółach projektu — mówi Agnieszka Przymusińska, rzeczniczka Delphi w Polsce.

Wygląda więc na to, że program naprawczy amerykańskiego koncernu, rozpoczęty w związku z olbrzymimi stratami, nie zamyka drogi do inwestycji w Polsce. W ubiegłym tygodniu Delphi sprzedał jeden z wydziałów fabryki w Krośnie polskiej firmie FA Krosno, do której przeszło 100 pracowników i część inżynierów zakładu.

Przestrzeń na usługi

Z kolei Kraków Business Park (KBP), spółka, której biurowiec został włączony do Krakowskiej SSE w ubiegłym roku (są tam m.in.: Delphi, Prokom Software, ACS), buduje dwa kolejne budynki o łącznej powierzchni 22 tys. mkw. Będą oddane do użytku w styczniu 2007 r. i wykorzystane do działalności usługowej: jeden przez Shella, który zainwestuje 27 mln zł i otworzy centrum na 800 pracowników.

— Koszt budowy tych budynków to 70-80 mln zł. Docelowo będzie w nich pracować 2 tys. osób — zapowiada Adam Świech, prezes KBP.

W projekcie ministerstwa jest informacja o 800 miejscach pracy. Firmy, które je stworzą, zainwestują 47 mln zł.

— W uzasadnieniu wniosku przyjęliśmy ostrożną strategię. Ponieważ obserwujemy teraz nową falę zapytań dotyczących centrów BPO, ten projekt uważamy za najbardziej perspektywiczny — tłumaczy Krystyna Sadowska z Krakowskiej SSE.

Zarządzający krakowską strefą wnioskują także o włączenie do strefy blisko pół hektara gruntu w Nowej Hucie, którym zainteresowane są dwie firmy. Przetarg będzie ogłoszony pod koniec maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane