Krosno lotniczą mekką

MBE
opublikowano: 28-06-2011, 00:00

Miasto zainwestuje 32 mln zł w uzbrojenie strefy dla inwestorów.

Miasto zainwestuje 32 mln zł w uzbrojenie strefy dla inwestorów.

Krosno przymierza się do kolejnego dużego projektu. Zamierza uzbroić prawie 36 ha dla inwestorów. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Całe przedsięwzięcie to niemały koszt — według szacunków pochłonie ponad 32 mln zł. W ubiegłym tygodniu miasto podpisało umowę o dofinansowanie projektu. Z UE i budżetu państwa dostanie prawie 22 mln zł.

— Lada chwila ogłosimy przetarg na wykonanie robót budowlanych. W III kw. 2012 r. ma zakończyć się budowa drogi dojazdowej oraz sieci wodociągowej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Sieć elektryczno-energetyczna będzie gotowa na początku 2013 r. — informuje Joanna Sowa, rzeczniczka krośnieńskiego magistratu.

Tereny inwestycyjne są położone na południe od lotniska, które miasto chce zmodernizować. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się zainwestować w strefie, będą mieli zapewniony dostęp do pasa startowego.

— Lotnisko pełni na razie funkcje szkoleniowe, jego modernizację i uzbrajanie strefy będziemy realizować niemal równocześnie. Samo lotnisko nie ma bowiem racji bytu. Musi być otoczone firmami, które będą wykorzystywać jego funkcjonalność. W Krośnie działa sporo firm z branży okołolotniczej, produkujących m.in. ultralekkie samoloty. Lotnisko jest im potrzebne — podkreśla Joanna Sowa.

Miasto liczy, że dzięki takiej lokalizacji strefy przyciągnie jeszcze więcej przedsiębiorstw z tej branży. Dodatkowym atutem terenu ma być przynależność do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Trwają procedury związane z włączeniem terenów w Krośnie do tej strefy.

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych i modernizacja lotniska to niejedyne duże projekty, które realizuje Krosno. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że miasto stworzy Centrum Dziedzictwa Szkła, czyli muzeum, które ma się stać jego główną atrakcją turystyczną. Prace budowlane nad przekształceniem budynku Biura Wystaw Artystycznych w centrum już ruszyły. Obiekt ma być gotowy w lutym 2012 r. Koszt inwestycji to 8,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu