Czytasz dzięki

Krowa pokonała Netfliksa

Google sprawdził, czym żyli polscy internauci w tym roku. To, co wpisywali w wyszukiwarkę, jest w pewnym sensie lustrem społeczeństwa

Jedni mówią, że idą zapytać „wujka Google’a”, inni chętnie udają się po poradę do „doktora Google’a”, co lekarze szczerze odradzają, bo można się… przestraszyć. Zwał jak zwał, ludzie zadają popularnej wyszukiwarce najskrytsze, najprostsze, ale także najbardziej zasadne pytania. Jeśli chcesz o coś zapytać, a nie masz odwagi, to Google zawsze pomoże.

Liczba internautów w Polsce w październiku 2019 r. wyniosła ogółem 28,1
mln — wynika z badania Gemius/PBO. Google ma zasięg wśród internautów sięgający
94 proc. Z jego usług korzystało blisko 26,4 mln internautów. To pokaźne źródło
informacji i pytań.
Zobacz więcej

LAWINA DANYCH:

Liczba internautów w Polsce w październiku 2019 r. wyniosła ogółem 28,1 mln — wynika z badania Gemius/PBO. Google ma zasięg wśród internautów sięgający 94 proc. Z jego usług korzystało blisko 26,4 mln internautów. To pokaźne źródło informacji i pytań. Bloomberg

Internetowy gigant opublikował tegoroczne zestawienie „Rok w wyszukiwarce”, które zawiera najbardziej zyskujące na popularności hasła, czyli w praktyce odzwierciedla to, czym żyli i co poruszało internautów w mijającym roku. Na czele znalazł się „strajk nauczycieli”. Zapewne dlatego, że dotyczył nie tylko dorosłych internautów zastanawiających się, co zrobić z dziećmi w czasie protestu, ale także same dzieci i młodzież, a nawet dziadków chętnie angażowanych do pomocy. W minionym roku Polacy mocno się obywatelsko uaktywnili.

W pierwszej dziesiątce haseł najszybciej zyskujących popularność znalazły się wybory w Unii Europejskiej i wybory parlamentarne. Najszybciej zyskującymi pytaniami „Jak?” były natomiast pytania dotyczące tego, jak głosować w poszczególnych wyborach. Nadal niezmiennie istotne jest też pytanie o to, jak rozliczać PIT i jak sprawdzić zwrot z podatku. W kategorii „Co to jest?” na podium też wdarła się polityka, a mianowicie pytanie: „Co to jest większość konstytucyjna?” Google notował też wzmożone pytania o LGBT i apostazję, co może świadczyć o tym, że obywatelom brakuje dobrej edukacji seksualnej i… religijnej.

Mieliśmy chyba dobry rok dla grzybiarzy, ponieważ internautów nurtowała również kwestia gotowania grzybów. Czołówkę w kategorii „Jak?” zamykają pytania o gotowanie bobu i botwiny przełamane mało apetycznym pytaniem o to, jak wyglądają hemoroidy. Co ciekawe, Polaków bardziej interesowało to, ile odcinków ma serial „Zniewolona”, niż ostateczna kwota zebrana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka i kwestia zarobków nauczycieli. A szkoda, bo w kategorii „Ile?” wysoko uplasowały się też pytania o to, ile krawędzi ma sześcian i ile żyje komar. Sprawa edukacji powinna więc leżeć na sercu społeczeństwa.

Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
×
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wyszukiwarka cieszy się i smuci z internautami. Polscy internauci poszukiwali informacji o Piotrze Woźniaku-Staraku, miliarderze, który zginął w wypadku na Mazurach, oraz zamordowanym w trakcie finału WOŚP Pawle Adamowiczu, prezydencie Gdańska. Sprawdzali ponadto, czym jest escape room, co jest pokłosiem głośnej tragedii z początku roku, kiedy pięć nastolatek zginęło w pożarze takiego obiektu w Koszalinie.

Google udostępnił także listę najszybciej zyskujących na popularności haseł w kategorii „Ile kosztuje”. Polaków interesowała szczególnie cena krowy, w czym można się doszukiwać przyczyn politycznych. W trakcie kampanii wyborczej pojawił się wątek programu dopłat do krów, nazwany potocznie „500 plus na każdą krowę”. Na drugim miejscu znalazło się pytanie o cenę biletu do USA, a na trzecim koszt subskrypcji usługi streamingowej serwisu Netflix. W czołówce pojawiły się też pytania z wyższego poziomu, na przykład o to, ile kosztuje gram złota, bursztyn, budowa domu czy po prostu funt. Polityka dała o sobie znowu znać w pytaniu o cenę 1 kWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane