Poczuj się jak David Hasselhoff

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Mastercard tym razem zabiorą nas w podróż do lat 80. Ponownie pomogą Bracia Collins.

Hitem ubiegłorocznych licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) był rolls-royce ufundowany przez finansowego potentata Mastercard. Auto wyremontowali Bracia Collins, czyli pochodzący z Legnicy Rafał i Grzegorz Chmielewscy, którzy w swoich warsztatach „odpicowują” drogie auta gwiazd. Teraz do ich garażu trafił bohater serialu.  

Fani popkultury z lat 80. mogą już licytować na Allegro pontiaca trans am z 1983 r. Charakterystyczny czarny model znany jest z serialu „Knight Rider” z Davidem Hasselhoffem w roli głównej. Serial emitowany w Polsce pt. „Nieustraszony” opowiadał o przygodach agenta Michaela Knighta, który walczył z przestępcami za pomocą inteligentnego samochodu o nazwie KITT. Sterowany sztuczną inteligencją pojazd był postrachem rzezimieszków i zaufanym kompanem agenta Knighta. 

KITT był futurystyczną, serialową wizją i potrafił naprawdę sporo. Jeździł bez udziału kierowcy, automatycznie otwierał drzwi i bagażnik, wykrywał ładunki wybuchowe, potrafił myśleć, uczyć się i rozmawiać, a poza tym był naszpikowany różnymi czujnikami, skanerami i procesorami. Lista funkcji była długa. Część pozostała serialową fikcją, ale sporo trafiło do motoryzacyjnego mainstreamu lub może wkrótce tam trafić, choćby funkcja autonomicznej jazdy. Z przodu świecił czerwony skaner, dzięki któremu widzowie mogli rozpoznać kultowego KITT-a.  

Intro z serialu "Knight Rider"

Serial to oczywiście głównie efekty specjalne, ale pontiac był prawdziwy, choć bez bajerów. Pod maską ma silnik V8 o pojemności pięciu litrów, co spodoba się miłośnikom dawnej motoryzacji cierpiącym w czasach, w których producenci wsadzają wszędzie gdzie się da, trzycylindrowe silniki o pojemności jednego litra. Auto ma oczywiście automatyczną skrzynię biegów, bez której Amerykanie nie wyobrażają sobie życia, a napędzane jest przez 165 KM. Nie jest to wbrew pozorom rakieta, bo pierwszą setkę osiąga dopiero po 15 sekundach. Staruszek nie ma wigoru, ale wygląda znakomicie - uwagę przechodniów przyciągnie choćby anamorphic equalizer, czyli czerwony skaner.  

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bracia Collins odnaleźli auto w zbiorach prywatnego kolekcjonera w USA, sprowadzili je do Polski i przeprowadzają proces częściowej renowacji. Po zakończeniu remontu pontiac zyska status zabytku. Na desce rozdzielczej znajduje się posiadający certyfikat autentyczności autograf samego Hasselhoffa, znanego także z innych seriali, jak np. „Słoneczny patrol” czy „Żar młodości”.

KITT przemawia po raz pierwszy

Licytacja potrwa do 31 stycznia, czyli zakończy się już po finale WOŚP zaplanowanym na 12 stycznia. Tuningowany roll-royce osiągnął w zeszłym roku cenę ponad 211 tys. zł i był najdroższym przedmiotem wylicytowanym w ramach aukcji na Allegro dla organizacji z serduszkiem w logo.  

- Kultowy KITT pomagał bohaterowi kultowego serialu, a teraz pomoże Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy po raz 28. zrealizować cel zbiórki, którym jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej - zachęca do licytowania Jerzy Owsiak, pomysłodawca finałów WOŚP.  

Bracia Collins obiecują ukończyć renowację pontiaca przed początkiem marca 2020 roku. Maszynę „odpicują” charytatywnie, a są znani z nieszablonowych pomysłów, więc można się spodziewać czegoś ekstra. Polacy prowadzą obecnie kilka warsztatów, w tym w Warszawie i Londynie. Na liście klientów mają m.in. Ronana Keatinga, Ritę Orę czy piłkarzy Wojciecha Szczęsnego i Garetha Bale’a.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane