KRRiT chce opracować warunki konkursu na DVB-T do końca października

PAP
opublikowano: 20-10-2008, 15:58

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) chce, żeby warunki konkursu na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T zostały opracowane do końca października - poinformował w poniedziałek PAP przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

W piątek zastępca dyrektora departamentu zarządzania częstotliwościami Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Mariusz Busiło poinformował, że konkurs na operatora drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej może rozpocząć się 31 października.

Busiło wyjaśnił, że UKE czeka jeszcze na odpowiedź na pismo w sprawie warunków programowych dotyczących DVB-T. Miesiąc temu Urząd wysłał je do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Dodał, że Rada obiecała UKE, że odpowiedź na pismo prześle w tym tygodniu.

"Będziemy starali się przesłać odpowiedź, (...) ale jest jeszcze wiele kwestii do uzgodnienia" - powiedział w poniedziałek Kołodziejski. Zaznaczył, że potrzebne będą jeszcze konsultacje nt. projektu.

Dodał, że we wtorek odbędzie się posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), na którym m.in. omawiana będzie sprawa konkursu na drugi multipleks.

"Nie wiem, na ile będzie to satysfakcjonowało panią prezes (UKE - PAP), na ile to będzie dopinanie tego konkursu" - zaznaczył. Dodał, że KRRiT prowadzi cały czas korespondencję z Urzędem Komunikacji Elektroniczne nt. kształtu konkursu.

Przewodniczący KRRiT wyjaśnił też, że Rada sprawę konkursu na operatora drugiego multipleksu wiążę z rozstrzygnięciem tego, jacy nadawcy znajdą się na pierwszym multipleksie. Zaznaczył, że trzeba rozwiązać sprawę obecności na nim nadawców komercyjnych - Polsatu i TVN. "Trudno mówić o pełnej cyfryzacji bez dwóch z trzech największych nadawców telewizyjnych" - wyjaśnił.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku. W 2014 r. skończy się koncesja nadawców analogowych. Urzędowi Komunikacji Elektronicznej (UKE) zależy na tym, żeby stacje, które znajdą się na pierwszym multipleksie, wyłączyły analogowe nadajniki przed upływem koncesji - do 2012 roku.

UKE oraz KRRiT chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Dlatego Urząd zaproponował nadawcom, żeby wystąpili w swoich wnioskach nie o nowe częstotliwości, lecz o zmianę rezerwacji obecnych. Zdecydowały się na to TVP oraz TV Puls, a Polsat i TVN zrobiły to warunkowo. UKE nie zgodził się jednak na propozycje TVN-u i Polsatu.

Operator drugiego multipleksu wyłoniony zostanie w konkursie i znajdą się na nim nadawcy programów niedostępnych obecnie w systemie analogowym. UKE chce, żeby rozpoczął się jeszcze w październiku. W tym miesiącu Urząd poinformował, że wstępne zainteresowanie częstotliwościami drugiego multipleksu wyraziło 27 firm i organizacji m.in. Agora, TVN, Cyfrowy Polsat, HBO, CANAL+ i TV Puls. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu