Kruche fundamenty na budowie

opublikowano: 23-06-2019, 22:00

Od początku roku liczba niewypłacalnych firm wzrosła o 7 proc. r/r. Są wśród nich spółki budowlane.

W maju 2019 r. przybyło 7 proc. niewypłacalnych firm w stosunku do analogicznego okresu 2018 r. Problem dotknął przede wszystkim trzech sektorów: hurtowego, transportowego i budowlanego, podaje raport Euler Hermes, grupy ubezpieczeniowo-finansowej. Chociaż sezon budowlany jest w pełni, w maju krach finansowy odnotowało osiem firm budowlanych wobec dwóch w maju ubiegłego roku. Połowa niewypłacalności dotyczyła spółek zajmujących się budową dróg i związanymi z tym pracami specjalistycznymi. Co więcej, ograniczoną rentowność prac budowlanych potwierdza narastające zjawisko zrywania kontraktów przez zleceniodawców czy porzucanie placu budowy przez wykonawców.

— Do ewidentnych opóźnień i wzrostu kosztów w efekcie zrywania kontraktów, głównie drogowych, doliczyć trzeba straty, jakie ponieśli przede wszystkim podwykonawcy oraz dostawcy dotychczasowych konsorcjów. Zainwestowali, zatrudnili ludzi i sprzęt oraz zamówili materiały budowlane — mówi Tomasz Starus, członek zarządu w Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Eksperta zadziwia fakt, że drugą połowę nierentownych firm stanowią te wznoszące budynki.

— Mamy przecież do czynienia nie tylko z utrzymującym się popytem, ale także z brakiem sztywnych reguł zawierania kontraktów, utrudniających indeksację kosztów w trakcie realizacji. A mimo to widoczne są niewypłacalności — i to w teoretycznie najbardziej sprzyjającym sezonie, kiedy nie powinno być problemów z bieżącym finansowaniem działań — dodaje Tomasz Starus.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu