Kruk chce wejść na nowy rynek zagraniczny w tym roku

ISBNews
opublikowano: 12-03-2014, 13:45

Kruk planuje wejście na nowy rynek zagraniczny w 2014 roku i kolejne w następnych latach, podała spółka. Firma zakłada też wzrost na obecnych rynkach (Polska, Rumunia, Czechy i Słowacja).

"Kruk zamierza rozwijać działalność na nowych rynkach budując biznes zakupów portfeli i inkasa przez budowanie organizacji lub przejęcia lokalnych firm" - czytamy w prezentacji wynikowej.

Przychody z działalności operacyjnej w Polsce spadły w ub.r. o 6,9% r/r do 223,5 mln zł, zaś za granicą - wzrosły o 77,0% r/r do 182,1 mln zł, podano w materiale.

Kruk zwiększył w ub.r. zysk netto o 20% r/r do 97,8 mln zł, a przychody - o 18% r/r do 405,6 mln zł.

Firma tłumaczy, że do osiągnięcia bardzo dobrych wyników finansowych przyczyniły się inwestycje w portfele wierzytelności w latach 2011-2013. W tym okresie na ich zakup Grupa Kruk przeznaczyła ponad 1,2 mld zł. W 2013 roku inwestycje w portfele wyniosły 367 mln zł, czyli o 19% więcej niż rok wcześniej (z tego 56% nakładów dokonano w Polsce, a 36% - w Rumunii). Wartość nominalna wszystkich portfeli własnych na koniec 2013 roku wynosiła 17,9 mld zł, tj. o 21% więcej niż na koniec 2012 roku, podała spółka.

Na trzech rynkach zagranicznych – w Rumunii, Czechach i na Słowacji, Grupa KRUK zainwestowała w ubiegłym roku łącznie 161 mln zł w nowe portfele wierzytelności wobec 85 mln zł rok wcześniej, podano także.

"Duży wzrost inwestycji zanotowaliśmy w Rumunii. Nasze nakłady na portfele wierzytelności w tym kraju w 2013 roku wyniosły prawie 133 mln zł i były o 128% wyższe niż w 2012 roku. Poniesione nakłady pozwoliły na uzyskanie 49% udziału w rynku zakupów wierzytelności i umocnienie wiodącej pozycji na rynku zarządzania wierzytelnościami w Rumunii" - skomentował prezes Kruka Piotr Krupa, cytowany w komunikacie.

Kruk S.A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. W 2013 roku Kruk zakupił i przyjął do obsługi wierzytelności o wartości 5,1 mld zł. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku KRUK działa w Czechach, a od sierpnia 2012 roku na Słowacji. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane