Kruk kończy kwartał z rekordem

opublikowano: 30-10-2017, 22:00
aktualizacja: 30-10-2017, 23:14

W trzy kwartały wrocławska spółka windykacyjna zarobiła o 17 proc. więcej niż przez cały ubiegły rok. Najwięcej w Polsce i Rumunii.

291,3 mln zł — tyle wyniósł zysk netto za trzy kwartały 2017 r. Dla porównania przez cały ubiegły rok największy polski windykator zarobił 248,66 mln zł. Tylko w trzecim kwartale tego roku spółka osiągnęła 74,3 mln zł zysku netto, o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Spółka najprężniej działała w Europie Środkowej.

Spłaty od klientów z portfeli własnych wzrosły na koniec września do 994 mln zł i były najwyższe w historii Kruka. Najwięcej spłat — 346,8 mln zł — nastąpiło w trzecim kwartale, większość w Polsce.

— W dalszym ciągu sprzyja nam poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna na wszystkich rynkach Europy, a w szczególności w Polsce i Rumunii — komentuje Piotr Krupa, prezes Kruka. — Kruk ma za sobą udany kwartał pod względem generowania gotówki. Następny może być gorszy — mówi Łukasz Jańczyk, analityk Ipopemy. Jego zdaniem, zmiany przepisów podatkowych na kilku rynkach, m.in. w Polsce (gdzie mają wejść w życie od 2018 r.), wpłyną na wyniki spółki już w czwartym kwartale.

Mimo niekorzystnych regulacji windykator nie rezygnuje jednak ze strategicznych celów na kolejne lata.

— Będziemy się starali utrzymać przynajmniej 15-procentowy wzrost wskaźnika zysku na akcję przy 20-procentowym zwrocie na kapitale własnym — deklaruje Piotr Krupa. Do końca września 2017 r. Kruk zainwestował ponad 766 mln zł w 85 nowych portfeli w Polsce, Rumunii, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Najwięcej, niemal 60 proc. tej kwoty, na rodzimym rynku. Tylko w trzecim kwartale spółka zainwestowała w kraju 150 mln zł w 10 portfeli wierzytelności. Największy — o wartości nominalnej 420 mln zł — kupiła od Getin Noble Banku.

Od początku roku do września Kruk wyemitował dwie serie obligacji w euro, o łącznej wartości 168,4 mln zł, i zwiększył łączną wartość linii kredytowych do 1,7 mld zł (z czego 75 proc. może wykorzystać w euro). Spółka podpisała również umowę kredytu rewolwingowego z konsorcjum czterech banków: norweskim DNB Bankiem, BZ WBK, mBankiem i ING Bankiem Śląskim. Wielowalutowy kredyt w wysokości 250 mln EUR może być przeznaczony na zakup lub refinansowanie portfeli na rynkach europejskich poza Polską. Prezes Kruka spodziewa się wzrostu inwestycji w Europie Zachodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu