Kruk kupuje coraz więcej długów

opublikowano: 10-09-2018, 08:57

Firma windykacyjna Piotra Krupy zainwestowała w pierwszym półroczu ponad 400 mln zł. Aspiruje do tytułu lidera Europy.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Spłaty z portfeli Kruka wyniosły w pierwszym półroczu 763 mln zł i stanowiły 56 proc. zeszłorocznego wyniku. Zysk netto windykatora wyniósł 189 mln zł i był niższy w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Spółka zainwestowała 407 mln zł w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld zł.  72 proc. tej sumy dotyczy polskiego rynku.

- Dobry początek roku nie jest dla nas zaskoczeniem. Jesteśmy na dobrej drodze, aby zrealizować cel założony na ten rok. Szczególną wartość przykładamy do rosnących spłat z portfeli wierzytelności, które w pierwszym półroczu wyniosły 763 mln zł, z czego ponad 400 mln zł w drugim kwartale. Silna generacja gotówki w ostatnich latach i niski poziom zadłużenia pozwoliły nam na wypłatę kolejnej dywidendy wysokości 94 mln zł. Wypłacamy ją od 2015 r. W ciągu czterech lat inwestorzy otrzymali od spółki ponad 190 mln zł w formie dywidend – mówi Piotr Krupa, prezes Kruka.

Spółka w dalszym ciągu pracuje nad rozwojem operacji we Włoszech i  Hiszpanii. Łączna liczba zatrudnionych w obu krajach wzrosła do ponad 500 osób na koniec czerwca 2018 r. Windykator ogłosił na początku lipca przegląd opcji strategicznych wspierających dalszy rozwój grupy. Poszukuje najkorzystniejszego sposobu realizacji długoterminowego celu rozwoju - stworzenia jednej z wiodących firm zarządzających wierzytelnościami w Europie.

- W ostatnim czasie miało miejsce kilka wydarzeń, które wzmocnią nasz rozwój w przyszłości. Od początku roku jesteśmy bardziej skuteczni w przetargach na portfele w Polsce. Drugie półrocze powinno przynieść więcej inwestycji także za granicą. Wzmacniamy się także operacyjnie. Coraz efektywniej obsługujemy portfele nabyte w krajach o dłuższej historii działalności, ale także we Włoszech i Hiszpanii. We Włoszech przejęliśmy spółkę Agecredit, która wzmocni rozwój jednego z kluczowych segmentów działalności Grupy – obsługi wierzytelności na zlecenie – dodaje Piotr Krupa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu