Kruk ma apetyt na aktywa GetBacku

opublikowano: 27-04-2018, 15:22
aktualizacja: 27-04-2018, 15:25

Windykator czeka na sygnał konkurencyjnej spółki, że jest gotowa sprzedać portfele wierzytelności. Wierzy, że inwestorzy nie odwrócą się od branży.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter>

Zobacz więcej

Michał Zasępa

Marek Wiśniewski

– Interesuje nas większość portfeli GetBacku. Ich ewentualny zakup musiałby zostać poprzedzony dogłębną analizą pod kątem wyceny i ryzyka – mówi Michał Zasępa, członek zarządu odpowiedzialny za finanse, ryzyko i relacje inwestorskie w windykacyjnym Kruku.

Zarząd Kruka twierdzi, że ma odpowiednio dużo miejsca w bilansie, by przejąć aktywa konkurenta w jednorazowej transakcji. Wartość dostępnych i niewykorzystanych linii kredytowych windykatora przekracza 1,2 mld zł. Jeśli zajdzie potrzeba, sięgnie po alternatywne źródła finansowania. Jednym z nich są obligacje, których spółka nie emitowała od kilku kwartałów. Pytanie, czy przypadek GetBacku nie zniechęci rynku do inwestowania w tego typu instrumenty. Zdaniem Michała Zasępy, istnieje takie niebezpieczeństwo. Dlatego nie będzie to jedyne źródło finansowania, po które zamierza sięgnąć Kruk. Ostatecznością byłaby emisja akcji.

– Wiele instytucji obawia się, że straciło pieniądze zainwestowane w GetBack, dlatego to nie jest najlepszy czas, by wychodzić na rynek z obligacjami. Z drugiej strony, wierzę, że inwestorzy zwrócą się teraz w kierunku jakościowych emitentów – mówi Michał Zasępa.

Kruk nie ujawnia, czy obecnie prowadzi rozmowy z GetBackiem.

Co oznaczają dla firm windykacyjnych problemy konkurenta z portfela funduszu Abris Capital? Przez ostatnie trzy lata spółka mocno wyprzedzała konkurencję w wyścigu po wierzytelności – wygrywała większość przetargów, oferując znacznie wyższą cenę niż rywale. Dziś z powodu problemów kapitałowych GetBack nie jest aktywnym graczem. Kruk liczy, że ceny portfeli spadną, dzięki czemu w tym roku będzie mógł zainwestować na rodzimym rynku znacznie więcej niż rok wcześniej (977 mln zł w 2017 r.). W I kw. 2018 r. kupił aktywa o wartości 125 mln zł.

W Polsce - poza Krukiem, GetBackiem, Kredyt Inkaso i Bestem - działa też kilka zagranicznych spółek, m.in. Intrum Justitia, PRA, Hoist, B2 Holding i EOS.

LICZBY
90,7 mln zł
Taki zysk netto odnotował Kruk w I kw. 2018 r. (to 31 proc. wyniku z całego ubiegłego roku)…
125,4 mln zł
…a tyle zainwestował w 35 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 600 mln złotych, głównie w Polsce, gdzie poniósł 85 mln złotych nakładów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy