Abris zabezpiecza sobie majątek GetBacku

opublikowano: 28-04-2018, 18:33
aktualizacja: 28-04-2018, 18:41

Główny udziałowiec udzieli spółce pożyczki. W zamian dostanie zastaw na długach, których odzyskiwanie jest biznesem windykatora.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter>

Obligatariusze GetBacku przed warszawska siedzibą spółki
Zobacz więcej

Obligatariusze GetBacku przed warszawska siedzibą spółki FOT. GK

Fundusz Abris Capital Partners zawarł z windykacyjnym GetBackiem umowę na mocy, której udzieli mu 23,7-25,0 mln EUR pożyczki. W przeliczeniu na złote po aktualnym kursie daje to 100,2-105,6 mln zł, a więc kwotę, która wydaje się wystarczająca do uregulowania wszystkich zaległości wobec obligatariuszy GetBacku. Windykator informował bowiem, że do 25 kwietnia jego zaległości wobec obligatariuszy wyniosły 91,6 mln zł (88,3 mln zł przypadało na niewykupione w terminie obligacje, reszta na niewypłacone odsetki).

Samo uruchomienie pożyczki nie jest jednak pewne. Abris uzależnia je od pozytywnego wyniku due diligence GetBacku. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie to, że Abris jest głównym akcjonariuszem windykatora. W pełni go przy tym kontroluje, gdyż dysponuje nieco ponad 60 proc. ogółu głosów w spółce.

Co więcej, główny akcjonariusz windykatora w zamian za pożyczkę, chce uzyskać zastaw zwykły i rejestrowy na certyfikatach inwestycyjnych zamkniętych funduszy inwestycyjnych, których właścicielem jest GetBack oraz zastaw rejestrowy na portfelach wierzytelności sekurytyzowanych, których właścicielem są zamknięte fundusze inwestycyjne. Innymi słowy chce uzyskać zastaw na długach, z których odzyskiwania żyje windykator. Gdyby spółka, która straciła płynność finansową definitywnie zbankrutowała, długi te stałyby się więc w praktyce własnością jej głównego akcjonariusza i tym samym nie mogły służyć zaspokajaniu roszczeń innych wierzycieli GetBacku.

Część certyfikatów w FIZ-ach wierzytelnościowych jest już w ten sposób zabezpieczona na rzecz niektórych obligatariuszy GetBacku. Wielu - głównie inwestorów indywidualnych - ma jednak obligacje niezabezpieczone.

Wśród warunków, które powodują, że umowa nie wejdzie w życie jest odmowa audytora przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego GetBacku lub wydanie negatywnej opinii o tym sprawozdaniu.

Publikacja raportu rocznego GetBacku została zapowiedziana na poniedziałek 30 kwietnia 2018 r.

Najważniejsze informacje o problemach GetBacku znajdziesz TUTAJ >>>

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy