Krymskie odreagowanie

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 17-03-2014, 16:44

Odreagowanie strachu związanego z sytuacją na Krymie w połączeniu z dobrymi danymi z amerykańskiej gospodarki stały się dziś pretekstem do silnego odbicia na europejskich i amerykańskich giełdach.

W poprzednim tygodniu inwestorzy pozbywali się akcji obawiając się o rozwój sytuacji wokół Krymu (aczkolwiek nie były to jedyny powód, bo za wzrostem awersji do ryzyka stały też niepokojące doniesienia z Chin). W mniejszym stopniu bali się oni jakiegoś ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego. Bardziej obawiali się konsekwencji nałożenia przez Zachód na Rosję sankcji gospodarczych za mieszanie się w sprawy Ukrainy i ewentualnych odwetowych sankcji rosyjskich. Szczególnie, że już teraz prognozy rosyjskiego PKB są mocno obniżane w dół w związku ze spadkiem zaufania inwestorów do tego kraju.
Niedzielne referendum niepodległościowe na Krymie zakończyło się wynikiem jakiego wszyscy się spodziewali. Zgodnie też z oczekiwaniami Rosja uznała jego wyniki, a Zachód nie. I nic ponadto się nie stało. Owszem sankcje zostały nałożone, ale są one raczej symboliczne. Wszystko więc było już w cenach. Nie dziwi więc, że europejskie giełdy zaczęły odbijać, a inwestorzy skusili się na przecenione akcje.
Humory dodatkowo poprawiły dane z USA. Wprawdzie indeks NY Empire State wzrósł w marcu nieco mniej niż prognozowały rynek (z 4,5 do 5,6 pkt.; prognoza: 6 pkt.), ale już lutowe dane o produkcji bardzo pozytywnie zaskoczyły. Produkcja wzrosła o 0,6% w relacji miesięcznej, wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1% i wobec spadku o 0,2% w styczniu. Dane potwierdzają dominujące wśród inwestorów przekonanie, że negatywny wpływ srogiej zimy na amerykańską gospodarkę był tylko przejściowy i wraz z poprawą sytuacji pogodowej gospodarka mocno ruszy do przodu.
Dane o produkcji w sposób zdecydowany poprawiły nastroje na europejskich, a później na amerykańskich giełdach. Poprawę tę powinniśmy też obserwować jutro na azjatyckich parkietach. A nie jest wykluczone, że również i w Europie. Chociaż o tym akurat zdecydują publikowane we wtorek dane makroekonomiczne. W pierwszej kolejności będzie to niemiecki indeks ZEW (prognoza: 53 pkt.), a następnie dane z USA o inflacji CPI (prognoza: 1,2% R/R), pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów (prognoza odpowiednio 960 tys. i 910 tys.) oraz napływie kapitałów długoterminowych (prognoza: 23,5 mld USD).
Poprawa klimatu inwestycyjnego była też widoczna na rynku walutowym. Euro i funt umocnił się dziś do dolara, obserwowaliśmy wzrostowe odbicie na USD/JPY, na wartości zyskał też złoty.
Temat Krymu ostatecznie dziś przestaje się liczyć dla inwestorów. I o ile nie dojdzie do jakiś dramatycznych wydarzeń to być może już nigdy on nie powróci. W najbliższych dniach natomiast uwaga będzie się koncentrować na rynkowych tematach. W tym na licznie publikowanych danych makroekonomicznych oraz rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Posiedzeniu, podczas którego nie tylko zapadnie decyzja o prawdopodobnym ograniczeniu wartości programu QE3, ale też zostaną opublikowane najnowsze projekcje makroekonomiczne i stóp procentowych, a Janet Yellen na konferencji prasowej nakreśli wizję dalszego kształtowania się polityki monetarnej w USA.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Polecane