Krynica zna miejsce w szyku

opublikowano: 06-09-2012, 21:00

Jacek Zalewski z XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju przez lata obrastało nie tylko w bloki tematyczne stojące obok gospodarki, ale też przeniosło środek ciężkości. Kiedyś ukierunkowane było na Wschód, ale od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej wektor się zmienił.

Praktycznym dowodem są nakłady materiałów drukowanych w trzech wersjach językowych. Polska oczywiście absolutnie dominuje, ale rosyjska stała się już reliktem, wypierana przez angielską, której w pierwszych latach w ogóle nie było. Notabene nigdy się nie udało i raczej nie uda ściągnąć wysokiego szczebla reprezentanta Kremla, bo z tamtej perspektywy Krynica-Zdrój to pestka.

Bardzo ważnym wątkiem, wręcz jednym z głównych celów takich spotkań jest obcowanie środowisk biznesowych i klasy politycznej. Przedsiębiorcy i inwestorzy nasłuchują, obserwują i przygotowują strategiczne decyzje. W tym roku niezawodnie jak zawsze stawili się na forum ministrowie gospodarki i skarbu, ale oczekiwane kluczowe postaci szefa rządu i ministra finansów postanowiły nie opuszczać ośrodka decyzyjnego w stolicy.

W niby spokojnym roku niewyborczym akurat w krynickich dniach zapadały rządowe decyzje budżetowe. Również w kwestii przyszłości finansów europejskich forum akurat zbiegło się z wiadomościami o interwencji Europejskiego Banku Centralnego.

Te okoliczności przypomniały Forum Ekonomicznemu i podobnym przedsięwzięciom ich miejsce w szyku.

Ale przecież to nie są targi pełne kontraktów czy szczyt decyzyjny z przegłosowywaną na zakończenie uchwałą. Nikt z uczestników kosztownej wyprawy w Beskid Sądecki nie uznaje za straty. Mimo poważnej merytorycznej konkurencji kongresu w Katowicach czy forum w Sopocie — na krynickim deptaku nadal po prostu wypada się pokazać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu