Czytasz dzięki

Kryptoprojekty nabierają kształtów

opublikowano: 01-01-2020, 22:00

Wokół blockchaina kręcą się spekulanci i startupowcy, ale coraz częściej kusi również ugruntowanych graczy.

W 2020 r. kryptowaluty wciąż nie awansują z niszy do głównego nurtu. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na halving bitcoina (to zmniejszenie o połowę liczby coinów, którymi nagradza się górników użyczających mocy obliczeniowej do utrzymania sieci blockchain), który wydarzy się w maju tego roku. Entuzjaści wieszczą hossę i wysyp nowych coinów. W większości są jednak sceptycy, którzy pogrzebali już marzenia o horrendalnie wysokiej wycenie króla kryptowalut i śmiało kreślą bardziej przyziemne scenariusze dla blockchaina, wykorzystanego do stworzenia trwałego nośnika dokumentów przekazywanych klientom w formie cyfrowej. Jego potencjał jest jednak znacznie większy.

— Technologia blockchain będzie coraz szerzej wykorzystywana w bankowości korporacyjnej, szczególnie w obszarze transakcji finansowania handlu. Chodzi o gwarancje, akredytywy dokumentowe [forma rozliczenia transakcji między kontrahentami — red.], finansowanie łańcuchów dostaw, gdzie za pomocą blockchaina eliminuje się z obiegu papierowe dokumenty i przyspiesza transakcję — w przypadku akredytywy nawet z 2 tygodni do 24 godzin. To pozwala obniżyć koszty, a tym samym poszerzyć grono firm potencjalnie zainteresowanych rozwiązaniem — mówi Piotr Winnicki, dyrektor departamentu finansowania handlu i faktoringu w HSBC Polska.

Bazę danych blockchain zastosowano już na platformach Voltrona i we.tarde, których współtwórcami jest HSBC. Teraz wyzwaniem będzie stworzenie megasystemu dla wielu branż.

— Naszym celem jest połączenie maksymalnie wszystkich stron zaangażowanych w transakcje handlowe, takich jak dostawcy usług logistycznych, ubezpieczyciele, a nawet organy regulacyjne i rządy. W ten sposób będzie następowała transformacja od cyfrowych wysp do wspólnej zdecentralizowanej sieci obejmującejróżne branże i ekosystemy biznesowe — twierdzi przedstawiciel HSBC Polska.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W 2020 r. na świeczniku będą waluty narodowe i tzw. stablecoiny (to kryptowaluta, która mogłaby pełnić rolę pieniądza). Przykładem „stabilnego” coina jest libra — kryptowaluta, nad którą pracuje Facebook. Jej powstaniu sprzeciwiają się światowi regulatorzy, którzy obawiają destabilizacji finansowego ładu.

— Zmiany są kwestią czasu. Chiny, Szwecja i Francja już pracują nad opartymi na blockchainie narodowymi coinami — mówi Inga Mullins, COO Fluency.

— Chiny zapowiedziały wdrożenie cyfrowego juana w 2020 r. Jeśli się uda, będzie to milowy krok w kierunku powszechnejakceptacji tego typu waluty, a także rozliczeń międzybankowych — z bankiem centralnym i komercyjnymi — twierdzi Andrzej Horoszczak, założyciel i CTO Billona.

Jeszcze w tym roku na rynku mogą pojawić się nowe usługi finansowe, których podwaliną będzie blockchain.

— Oprócz płatności zobaczymy też kryptowalutowe pożyczki, kredyty, lokaty i ubezpieczenia. Tego typu rozwiązania będą korzystniejsze dla klientów, bo szybsze i przede wszystkim tańsze od klasycznych produktów finansowych oferowanych przez instytucje finansowe — mówi przedstawicielka Fluency. Kolejnym etapem będzie wysyp sieci detalicznych akceptujących płatności w krypto.

— Chce to zrobić m.in. Starbucks, posiadający prawie 30 tys. punktów na całym świecie. To mogłoby zmotywować do działania innych globalnych sprzedawców — dodaje Marcus Swanepoel, CEO Luno.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu