Kryzys nie każdego zdołał zaskoczyć

WK
20-02-2009, 00:00

W olsztyńskim Teatrze im. Jaracza spotkali się przedstawiciele najbardziej dynamicznych firm Warmii i Mazur, by świętować swoje sukcesy.

Warmińsko-mazurskie Gazele liczą, że da się zarobić na spowolnieniu gospodarczym

W olsztyńskim Teatrze im. Jaracza spotkali się przedstawiciele najbardziej dynamicznych firm Warmii i Mazur, by świętować swoje sukcesy.

Nie dla każdego okres spowolnienia gospodarczego musi być czasem ograniczania działalności, wręcz przeciwnie. Nie każdego również kryzys zaskoczył — taka jest opinia Henryka Białego, prezesa spółki Corab, produkującej anteny satelitarne, zwycięzcy regionalnego rankingu Gazel Biznesu 2008 w województwie warmińsko-mazurskim.

Podczas zorganizowanego w Olsztynie piątego z cyklu dwunastu tegorocznych spotkań najbardziej dynamicznych firm średniej wielkości Henryk Biały dokładnie uzasadnił powody swego spokoju w obliczu kryzysu.

Rozważni…

— W czasach, gdy ludzie zmniejszają wydatki, telewizja jest jedną z najbardziej pożądanych rozrywek. Kiedy społeczeństwo ogranicza nakłady na konsumpcję, zestawy do odbioru telewizji satelitarnej sprzedają się doskonale. Widać to m.in. po wynikach Cyfrowego Polsatu, któremu dostarczamy nasze anteny — mówi Henryk Biały.

Jego zdaniem kryzys wcale nie musiał być zaskoczeniem dla przedsiębiorców.

— Nasza firma przygotowywała się na załamanie koniunktury od dwóch lat. Przenieśliśmy działalność do Warmińsko-Mazurskiej SSE, bo tam można działać taniej. Zbudowaliśmy nową fabrykę, która konkuruje jakością wyrobów z najlepszymi markami w Europie, a przy okazji przebija je ceną — dodaje.

Na pytanie, skąd pewność, że zbliża się kryzys, Henryk Biały odpowiada — jestem ekonomistą, znam się na cyklach koniunkturalnych. Przyznaje się jednak do jednego błędu.

— Byłem przekonany, że rynek anten satelitarnych w Polsce jest płytszy. Stąd wzmożona zapobiegliwość, która teraz przynosi rezultaty — uśmiecha się Henryk Biały.

…i odważni

Firma Olmex, trzecia na liście warmińsko-mazurskich Gazel Biznesu, również może liczyć w czasach kryzysu na wzrost zainteresowania swoimi wyrobami. Produkuje urządzenia pozwalające przedsiębiorstwom na ograniczenie strat energii.

— Gdy liczy się każda złotówka, sporo firm może być zainteresowanych inwestycją rzędu dziesięciu tysięcy złotych, aby zaoszczędzić kilkadziesiąt — mówi Dariusz Woźniak, reprezentujący na olsztyńskiej gali zarząd Olmeksu.

Przyznaje, że tytuł Gazeli Biznesu firma zawdzięcza przede wszystkim odwadze jej menedżerów.

— Naszym głównym odbiorcą są obecnie PSE, które swego czasu ogłosiły bardzo duży przetarg. Z udziału w nim rezygnowały kolejno firmy, uważając zamówienie za zbyt trudne do wykonania. My nie daliśmy za wygraną i teraz możemy szczycić się naszymi wynikami — chwali się Dariusz Woźniak

Partnerami regionalnych gal Gazel Biznesu są: ING, Telekomunkacja Polska, Mercedes-Benz, Biuro Informacji Kredytowej, Infomonitor, Ministerstwo Gospodarki i TOK FM.

Gazela. Uczciwa firma w rozwoju

Gazela Biznesu 2008 jest firmą, która:

rozpoczęła działalność przed rokiem 2005 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;

w latach 2005-07 ani razu nie odnotowała straty;

w roku 2005 osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł;

w latach 2005-07 z roku na rok notowała przyrost sprzedaży;

przynajmniej od roku 2005 publikuje wyniki finansowe w Monitorze Polskim B lub udostępniła informacje na ich temat firmie Coface Poland lub redakcji "Pulsu Biznesu".

ma nieskazitelną reputację, jest uczciwa wobec kontrahentów, pracowników i skarbu państwa.

O miejscu firmy na liście rankingowej decyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów osiągnięty w trzech kolejnych latach — im większy, tym wyższa pozycja na liście.

Opracowaniem rankingu Gazel Biznesu i weryfikacją danych finansowych zajęła się wywiadownia gospodarcza Coface Poland.

112

Tyle przedsiębiorstw z województwa warmińsko- -mazurskiego zakwalifikowało się do rankingu Gazele Biznesu 2008.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kryzys nie każdego zdołał zaskoczyć