Książka, która filtruje wodę

opublikowano: 17-08-2015, 22:00

Naukowcy z uniwersytetów w RPA, Kanadzie i USA pochwalili się papierowymi filtrami do skażonej wody, dostępnymi w formie książki.

Publikacja nosi tytuł „The drinkable book” (książka do picia). Na każdej jej stronie znajduje się instrukcja użycia niezwykłego filtra w języku lokalnym oraz angielskim.

Wynalazek został zaprezentowany 16 sierpnia w Bostonie podczas inauguracji dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

Inicjatorem prac nad filtrem do wody w formie książki była południowoafrykańska naukowiec dr Teri Dankovich z Carnegie Mellon University w Pittsburgu. Karierę poświęciła rozwiązaniom światowego problemu z dostępem do pitnej wody, dotyczącego zwłaszcza krajów Afryki i Azji, gdzie dotyczy to 663 mln ludzi.

Pierwsze egzemplarze niezwykłej książki — samodzielnie wykonane przez zespół dr Dankovich — testowano najpierw w laboratorium, a potem w różnych miejscach RPA, Ghany i Bangladeszu.

Aż 99 proc. bakterii obecnych w wodzie zostało zatrzymanych przez zawierającą jony srebra i miedzi kartę książki, a ciecz była zdatna do picia na tym samym poziomie co w kranach w USA. Wystarczy wyrwać kartkę z książki, umieścić ją w jakimkolwiek uchwycie i przelać przez nią wodę ze strumienia, rzeki czy studni. Jedna strona wystarczy do oczyszczenia 100 litrów wody.

— To dopiero pierwszy krok, który napawa nadzieją. Chciałabym, aby zespół dr Dankovich szybko znalazł producenta tych filtrów oraz dalej udoskonalał wynalazek. Chciałabym również zobaczyć, jak radzą sobie one z pierwotniakami i wirusami, bo nie tylko bakterie zanieczyszczają wodę — komentuje dr Daniele Lantagne, obecna na prezentacji wynalazku w Bostonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy