Księgowość na zlecenie

opublikowano: 22-02-2018, 22:00

Zamiast zatrudniać fachowca od rozliczeń ze skarbówką, można zaufać dostawcom tego typu usług.

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej powierzają obsługę księgową podmiotom zewnętrznym. Doskonale wiedzą, że właściwie prowadzona w firmie buchalteria pozwala skutecznie kontrolować przepływy pieniężne. Dlatego zarządzanie budżetem spółki przekazują podmiotom specjalizującym się w tej dziedzinie. Robią to również z oszczędności. Firma, która zatrudnia fachowca na umowę o pracę, ponosi dodatkowekoszty związane m.in. z rekrutacją i szkoleniami.

— Poza tym spółka musi zadbać o wydzielenie przestrzeni i sprzęt biurowy, opłacać składki i zapewniać stałą pensję. Warto pamiętać, że podczas nieobecności pracownika pracodawca ma obowiązek zatroszczyć się o jego zastępstwo, a to oznacza kolejne koszty. Prowadzenie działu księgowości to też konieczność zakupu odpowiedniego oprogramowania zgodnego z normami — wylicza Wojciech Kryński, współwłaściciel firmy doradczej Ground Frost. Przedstawiciele biznesu, którzy zdecydują się na usługi zewnętrzne, mogą liczyć na pomoc ekspertów mających duże doświadczenie w swojej dziedzinie.

— Śledzą oni rynek, dzięki czemu są na bieżąco. Orientują się we wszystkich aspektach prawnych, potrafią szybko reagować na zmiany — przekonuje Wojciech Kryński. Mocną stroną zewnętrznych fachowców jest też raportowanie przepływów pieniężnych. Co jeszcze można zlecić takim specjalistom? M.in. dokonywanie płatności, zarządzanie płynnością czy ściąganie należności. Takie działania — zdaniem przedstawiciela Ground Frost — pochłaniają czas menedżerów, którzy powinni odpowiadać w firmie przede wszystkim za zwiększanie sprzedaży, rozwój produktu i utrzymywanie relacji z klientami.

— Ściąganie należności jest kluczowe dla płynności przedsiębiorstwa. Często jednak brakuje w firmie osób, które mogłyby zająć się takimi zadaniami. Najczęściej są one wykonywane przez pracowników, którzy w danej chwili mają na to czas. W efekcie nikt nie kontroluje tego procesu, a klienci płacą należności w dowolnym terminie. Przerzucenie wspomnianych obowiązków na profesjonalnych usługodawców może zapewnić natychmiastową poprawę płynności firmy — uważa Wojciech Kryński. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane