Kto i ile wie o chorych

DI, PAP
opublikowano: 30-03-2012, 06:30

Według materiałów przygotowanych przez resort zdrowia - w Polsce istnieje ok. 70 rodzajów rejestrów medycznych, donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W ocenie generalnego inspektora ochrony danych osobowych 90 proc. z nich działa bez prawidłowej podstawy prawnej. A to oznacza, że dostęp do prywatnych danych pacjentów, objętych tajemnicą lekarską, mogą mieć nieuprawnione osoby i instytucje.

Resort zdrowia, który od dziewięciu lat nie może doprowadzić do legalizacji rejestrów, zapoowiada na 2014 r. start dwóch platform konsolidujących wszystkie rejestry medyczne. A już jesienią tego roku lekarze mająuzyskać dostęp do informacji o chorych, zawartych w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych.

Problem w tym, pisze "DGP", że to znacząco poszerzy krąg instytucji i osób, które będą miały możliwość wglądu do danych wrażliwych. Kto dokładnie i do jakiej części? - Pomysłu nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu