Kto nie zarabia, ten jest w odstawce

  • Jagoda Fryc
19-07-2013, 07:50

Idea, BPH, Investors, Amplico i Copernicus — machina sprzedaży ruszyła, a oni stoją w miejscu. To cena za słabe wyniki niektórych funduszy.

Choć preferencje inwestycyjne krajowych inwestorów żółwim tempem dostosowują się do panujących warunków rynkowych, to jednak większość TFI na sprzedaż narzekać nie może. Tylko w tym roku na jednostki funduszy detalicznych Polacy wydali 10 mld zł. Ponad 80 proc. TFI, monitorowanych przez Analizy Online, zanotowało dodatni bilans wpłat i wypłat. Kilku powierników znalazło się jednak w odstawce. I o ile zrozumieć można problemy z utrzymaniem klientów w przypadku Idea TFI, które po pierwszym półroczu zanotowało prawie 300 mln zł odpływów, to już wynik sprzedażowy Copernicusa czy Investors TFI może dziwić.

Towarzystwo z grupy IDMSA wciąż zbiera cięgi za inwestycje w obligacje upadłych spółek budowlanych. Przez ostatnie 18 miesięcy aktywa Idei skurczyły się z 2,2 mld zł do 0,2 mld zł. Kapitał ucieka praktycznie ze wszystkich funduszy, ale szczególnie złą passę kontynuują Idea Premium oraz Idea Obligacji, mimo że wyniki tego drugiego się poprawiają.

Wysoką cenę za słabe wyniki płaci także BPH TFI, któremu w tym roku „wyparowało” ponad 70 mln zł netto. Według wyliczeń Analiz Online, prawie 70 proc. funduszy zanotowało ujemny bilans sprzedaży, ale BPH Total Profit i BPH Obligacji 2 są wyjątkowo nielubiane przez inwestorów. Temu pierwszemu niezbyt wychodzi zarabianie w każdych warunkach i od dwóch lat boryka się z odpływem kapitału. Przez ten czas jego portfel skurczył się z 235 mln zł do 29 mln zł. Lata świetności funduszu BPH Obligacji 2 minęły natomiast, gdy pokład opuścił Witold Chuść. Od lipca 2011 r. aktywa stopniały o połowę, a w tym roku inwestorzy sprzedali jednostki warte ponad 50 mln zł. Nowy zarządzający Michał Hołda, choć dwoi się i troi, to jednak wyniki ma raczej przeciętne. W ubiegłym roku zarobił 7,5 proc., przy średniej 10,3 proc., a w tym traci 0,6 proc., podczas gdy rywale zyskują średnio 0,8 proc.

Niedocenione są także fundusze Investors TFI. Przez 6 miesięcy z portfeli wyparowało netto prawie 65 mln zł, a do ujemnego bilansu sprzedaży przyczyniły się głównie produkty surowcowe, które są w tym roku ponad 25 proc. pod kreską. Z Investor Gold FIO wypłacono 65 mln zł, a z Investor Gold FIZ ponad 30 mln zł. Wzięciem cieszył się natomiast Investor Turcja, który pozyskał na czysto prawie 50 mln zł. To nie wystarczyło jednak, aby zneutralizować odpływ z produktów powiązanych z rynkiem złota. Pozostałe fundusze, szczególnie akcyjne, nie przyciągają klientów, mimo że pod względemwyników wstydzić się nie mogą.

Nie kuszą również krajowych inwestorów dobre wyniki funduszy Copernicusa. Towarzystwo kierowane przez Marcina Billewicza zanotowało na czysto 50 mln zł odpływów, a w szczególną niełaskę popadł Copernicus Papierów Korporacyjnych, którego portfel stopniał o 64 mln zł, choć jeden z lepszych funduszy w grupie. Z Amplico TFI wypłacono 58 mln zł netto, a w odstawce znalazły się cztery produkty: Pieniężny, Obligacji Plus, Stabilnego Wzrostu i Akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Kto nie zarabia, ten jest w odstawce