Kto skorzysta na zmianach w prawie

opublikowano: 16-06-2015, 00:00

28 czerwca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym.

Nowela do ustawy o prawie budowlanym zniesie konieczność uzyskiwania pozwoleń na stawianie niektórych nieruchomości, m.in. domów jednorodzinnych, a także ograniczy zakresu formalny projektów przedstawianych administracji.

— Krótszy czas oczekiwania na decyzję i mniej obowiązkowych zaświadczeń to korzystne zmiany dla inwestorów i szansa na poprawę koniunktury w branży budowlanej — mówi Anna Rabiej, organizator Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build 2015. Nowe regulacje obejmą m.in. domy jednorodzinne, jeśli mieszczą się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Decyzje o pozwoleniu na budowę przestają być wymagane także dla mniejszych budynków, dla których wystarczy jedynie zgłoszenie. Należą do nich wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie do 35 mkw., budynki parterowe rekreacyjne do 35 mkw. oraz tej samej powierzchni budynki parterowe stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych.

Zwiększono też do 50 mkw. dopuszczalną wielkość wiat, których chęć postawienia wystarczy tylko zgłosić. Czas oczekiwania na ewentualny sprzeciw administracji po zgłoszeniu chęci budowy wynosi teraz 30 dni. Nowe przepisy znoszą też obowiązek zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Uproszczeniu ulegną też sprawy formalne związane z rozpoczęciem budowy.

Z końcem czerwca nie będą już konieczne zaświadczenia dotyczące dostaw energii, wody, ciepła i gazu, warunków przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej.

Wszelkie uwagi dotyczące braków w dokumentacji urząd musi zgłosić w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Zmiany obejmą także budynki oddawane od użytkowania na podstawie zgłoszenia, a nie jak dotychczas — pozwolenia na użytkowanie. Będą to m.in. warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże na pięć stanowisk, magazyny, budynki kolejowe oraz place składowe, postojowe, parkingi, a także stawy rybne. Urząd może zgłosić zastrzeżenia do użytkowania w ciągu 14 dni.

Wcześniej było to 21 dni. Kolejną zmianą jest możliwość rozłożenia na raty opłat legislacyjnych na podstawie wniosku złożonego do wojewody. Rejestr wydanych pozwoleń na budowę i zgłoszeń będzie dostępny w internecie na stronie Biura Informacji Publicznej. Według ekspertów, nowe regulacje będą korzystne dla inwestorów i dla całej branży budowlanej.

— Rok 2015 stoi pod znakiem wielu zmian prawnych. Oprócz nowelizacji prawa budowlanego będzie też np. ustawa o odnawialnych źródłach energii. To też szansa na długo oczekiwany przełom i uzyskanie przez polskie budownictwo dodatnich wyników po raz pierwszy od 2011 r. — podkreśla Anna Rabiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu