Kto umoczył na załamaniu ropy

Globalne instytucje finansowe zwiększyły pozycje nastawione na zwyżki cen ropy brent tuż przed ubiegłotygodniowym załamaniem cen surowca, zauważa agencja Bloomberg.

fot. iStock
Zobacz więcej

fot. iStock

Inwestorzy finansowi zwiększyli w tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek o 8 proc. liczbę długich pozycji netto na rynku ropy, wynika z danych zgromadzonych przez giełdę ICE Futures Europe. W ciągu trzech następnych sesji notowania surowca załamały się o 10,4 proc., co było związane z powstrzymaniem się przez OPEC z redukcją wydobycia.

- Tydzień to na takim rynku prawie jak wieczność. Jeszcze w ubiegły wtorek kształtowała się zgodność, że OPEC obniży wydobycie. Inwestorzy podejmowali decyzje zgodnie z tymi oczekiwaniami, by zaledwie po paru dniach zostać zaskoczonymi zupełnie innym obrotem sytuacji – komentował Ole Sloth Hansen, analityk Saxo Banku.

Tymczasem po właściwej stronie rynku w czasie załamania mieli szczęście znaleźć się producenci, konsumenci i przetwórcy ropy. Już wcześniej utrzymywali oni więcej pozycji korzystających na zniżkach cen surowca, a w ubiegłym tygodniu różnica między zajmowanymi przez nich pozycjami krótkimi i długimi zwiększyła się o kolejne 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kto umoczył na załamaniu ropy