Kuba kończy w 2021 roku z systemem podwójnej waluty

opublikowano: 11-12-2020, 18:21

Władze Kuby postanowiły zakończyć od przyszłego roku stosowany od dekad system podwójnej waluty w kraju.

Prezydent Miguel Diaz-Canel ogłosił, że od stycznia na Kubie będzie obowiązywał tylko jeden kurs dolara amerykańskiego, wynoszący 24 pesos. Podkreślił, że ogłoszona zmiana pozwoli poprawić model gospodarczy i społeczny kraju.

Od 1994 roku obcokrajowcy przyjeżdżający na Kubę posługiwali się głównie Wymienialnym Kubańskim Peso (CUC), które było powiązane z dolarem. Mieszkańcy kraju posługiwali się normalnym, dużo słabszym kubańskim peso. Od 1 stycznia 2021 roku CUC zostanie wycofany z obiegu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Gospodarka socjalistycznej Kuby ucierpiała z powodu zapaści turystyki w okresie pandemii. Oprócz tego szkodzi jej amerykańskie embargo.

John Kavulich, szef think tanku U.S.-Cuba Trade and Economic Council z Nowego Jorku uważa, że decyzja o ujednoliceniu walut będzie dotkliwa dla tych Kubańczyków, którzy część dochodów mają w CUC, bo będą dysponowali mniejszą siłą nabywczą.

Ekonomiści uważają, że zmiany potencjalnie otwierają możliwość uwolnienia notowań kubańskiego peso. Na razie oficjalne media informują, że kurs wymiany będzie ustalał i publikował codziennie na swojej stronie internetowej bank centralny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane