Kuchnia Polska sprzeda dwie spółki spożywcze

Katarzyna Kozińska
08-12-2000, 00:00

Kuchnia Polska sprzeda dwie spółki spożywcze

Spółka CEP- -Pudliszki Holdings, należąca do amerykańskiej grupy HJ Heinz, za kilka dni sfinalizuje umowę przejęcia dwóch spółek z branży spożywczej, należących do poznańskiego Domu Inwestycyjnego Kuchnia Polska — Wodzisławia i Międzychodu.

CEP-Pudliszki Holdings BV, spółka zależna od amerykańskiego koncernu spożywczego Heinz, do której należy 94,66 proc. akcji zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego Pudliszki, szykuje się do przejęcia dwóch nowych firm. Przedstawiciele amerykańskiego inwestora liczą, że w ciągu kilku dni zamkną transakcję odkupienia od poznańskiego Domu Inwestycyjnego Kuchnia Polska dwóch spółek spożywczych — Zakładów Koncentratów Spożywczych Wodzisław Śląski i ZPOW Międzychód.

Umowa przedwstępna zakupu została zawarta w październiku. Zgodę na transakcję z udziałem zagranicznego inwestora musi wyrazić jeszcze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Za kilka dni mija ustawowy termin, w którym resort może przedstawić swoje zastrzeżenia.

Pierwsi w branży

Po zamknięciu transakcji odkupienia Międzychodu i Wodzisławia oba zakłady zostaną połączone ze spółką Pudliszki, która, w zamian za akcje w podwyższanym kapitale akcyjnym, przejmie na własność majątki dotychczasowych konkurentów. Kapitał w Pudliszkach zostanie podniesiony o ponad 11,8 mln zł. Przynajmniej część z tych pieniędzy zostanie wykorzystana na dofinansowanie przejmowanych zakładów. Prawdopodobnie jednak wydatki inwestycyjne będą wyższe. Od zakupu fabryki Pudliszki w 1997 r. Heinz zainwestował w modernizację i rozwijanie produkcji ponad 30 mln zł. Konkretne plany inwestycji w nowych zakładach będą gotowe w I kwartale 2001 r.

— Trzeba dobrze rozważyć wszystkie wydatki. Musimy się zastanowić, jak podzielimy między fabryki produkcję, w której się dublujemy — dania gotowe produkują wszystkie trzy zakłady — mówi Wojciech Olejniczak, prezes Pudliszek.

Zmiana pozycji

Nie wiadomo, czy na rynku zostaną utrzymane wszystkie trzy marki produktów, czy pozostanie tylko znak Pudliszki. Pudliszki, jako jedyny zakład w tworzonej grupie, produkują keczup — z około 12-proc. udziałem w rynku są jednym z jego największych krajowych producentów. Międzychód specjalizuje się w daniach gotowych — jego udział w tym segmencie rynku sięga 14 proc. Wodzisław jest ich drugim producentem. Po połączeniu sił z Pudliszkami grupa stanie się liderem.

— Podstawowa korzyść z tej fuzji to znaczne ograniczenie kosztów. Trzy zakłady będą miały wspólną sieć zakupów surowców i dystrybucji gotowych produktów. Będą też stały na innej pozycji w negocjacjach z wymagającymi sieciami handlowymi — mówi szef zakładu w Pudliszkach.

Późna restrukturyzacja

Wojciech Olejniczak dodaje, że konsolidacja w tym sektorze przemysłu spożywczego jest nieunikniona. Na krajowym rynku działa kilkadziesiąt firm, sprzedających produkty z przetwarzanych warzyw i owoców. O możliwości połączenia sił coraz częściej rozmawiają także inni producenci, ale na razie fuzja Pudliszek, Międzychodu i Wodzisławia jest pierwszym znanym przykładem koncentrowania produkcji w tej branży.

Nie wiadomo, dlaczego Kuchnia Polska, której współwłaściciele jeszcze kilka miesięcy temu zapowiadali przejmowanie kolejnych firm, zdecydowała się sprzedać dwie fabryki. Razem ze sprzedawanymi, do Kuchni Polskiej należy w sumie osiem przedsiębiorstw reprezentujących różne segmenty sektora spożywczego. W maju Ireneusz Pilarz, współwłaściciel i przewodniczący rady nadzorczej spółki inwestorskiej, zapowiadał, że dalszy rozwój firmy wiąże się z jej upublicznieniem lub utworzeniem grupy z jednym z zachodnich koncernów spożywczych. Obecnie akcje Kuchni dzielą się między trzech akcjonariuszy: połowa należy do Mariusza Świtalskiego, a po 25 proc. do Ireneusza Pilarza i Krzysztofa Wegenke. Niestety, przez dwa dni nie udało nam się zastać w spółce nikogo, kto mógłby udzielić nam informacji dotyczących korekty planów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kuchnia Polska sprzeda dwie spółki spożywcze