Kuczyński: zapowiedzi premiera pomogą gospodarce

PAP
opublikowano: 27-08-2014, 15:21

To zarówno kiełbasa wyborcza, jak i inwestycja w przyszłość, bo zainwestowane środki wrócą do gospodarki - tak środowe zapowiedzi premiera ocenia główny analityk Xelion Piotr Kuczyński. "Żadnych dramatów gospodarczych te obietnice nie spowodują" - przekonuje.

Zobacz więcej

Piotr Kuczyński (fot. Puls Biznesu, Grzegorz Kawecki)

"Zapowiedziane decyzje (...) są sensowne, bo docelowo pomogą gospodarce. Bowiem więcej pieniędzy pójdzie do kieszeni tych, którzy mają większą liczbę dzieci oraz osób o niskich emeryturach. A więc trafi do grup uboższych, które wszystkie dochody przeznaczają na konsumpcję - zatem te pieniądze wrócą do gospodarki. To z kolei na pewno nieco pomoże gospodarce" - mówił Kuczyński PAP.

"Także to pomaga ludziom, ale pomaga także gospodarce" - dodał.

Jak ocenił, propozycje te są sensowne także dlatego, że dotąd na ulgach na dzieci zyskiwały osoby osiągające lepsze zarobki, które miały z czego te ulgi odliczyć.

Według niego obciążenie budżetu wskutek zmian w ulgach prorodzinnych oraz zasilenia emerytów będzie wynosiło niespełna 5 mld zł. Jak mówił, to, że w OFE pozostało znacznie mniej osób niż 50 proc. - czego oczekiwał rząd - oznacza oszczędność dla przyszłorocznego budżetu w wysokości ok. 4 mld zł. "Więc niemal się to wyrównuje" - konkludował.

Przypomniał też, że minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział w środę, że w 2015 r. deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB.

Ekspert ocenił, że cele wyznaczone przez premiera są "umiarkowanie ambitne", ale za to realne i nie nadmiernie kosztowne. Jednak bardzo ambitne zamierzenia - mówił - np. wzrost kwoty wolnej od podatku, o której mówił niedawno wicepremier Janusz Piechociński - mogłyby być zbyt kosztowne dla finansów państwa.

Premier Donald Tusk ogłosił w środę w Sejmie "dwa kluczowe priorytety" na najbliższe miesiące - zapowiedział wzrost minimalnych emerytur i rent oraz zwiększenie ulg podatkowych dla dzieci i stworzenie możliwości skorzystania z nich niezależnie od dochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Kuczyński: zapowiedzi premiera pomogą gospodarce