Kulczyk Oil Ventures przejmie KUB-Gas

Kulczyk Oil Ventures
opublikowano: 20-11-2009, 15:23

Kulczyk Oil Ventures (KOV), spółka z Grupy Kulczyk Investments, działająca w branży poszukiwania oraz wydobycia ropy naftowej i gazu na świecie, podpisała umowy na zakup 70 proc. udziałów w spółce KUB-Gas. KUB-Gas to jeden z największych prywatnych producentów gazu na Ukrainie, posiadający dostęp do czterech eksploatowanych pól gazowych na obszarze, z którego pochodzi 90 proc. ropy i gazu Ukrainy.

Transakcja  umożliwi Spółce dalszy rozwój i dywersyfikację bazy aktywów.

Jak poinformował Kulczyk Oil Ventures w komunikacie z 18 listopada 2009 roku, Kulczyk Oil Ventures Limited (KOVL) oraz Loon Ukraine Holdings Limited (Loon Ukraine), podmioty w 100 proc. zależne od KOV, zawarły umowy z Gastek LLC (Gastek), prywatną spółką prawa Kalifornii, oraz jej 100 proc. podmiotem zależnym KUB-Gas Ltd (KUB-Gas). Na mocy zawartej umowy, KOVL, poprzez Loon Ukraine, nabędzie 70 proc. udziału w kapitale w KUB-Gas. KUB-Gas jest jedną z największych na Ukrainie prywatnych spółek zajmujących się wydobyciem gazu ziemnego.

Cena nabycia wynosi 45 mln USD. Po podpisaniu umów spółka Gastek otrzyma od KOVL depozyt w wysokości 1,35 mln USD. Pozostała  część transakcji zostanie rozliczona po wykonaniu umów. Wykonanie umów jest uzależnione od spełnienia szeregu warunków, w tym  uzyskania zgody ukraińskiego Komitetu Antymonopolowego i przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na akcje KOV (lub pozyskania finansowania z innego źródła).

Kulczyk Oil Ventures, wchodzący w skład naszego holdingu jest spółką
o zrównoważonym profilu ryzyka i zdywersyfikowanym geograficznie portfelu aktywów. Przejęcie KUB-Gas daje nam dostęp do produkcji gazu i nowych zasobów, zapewniając możliwość rozbudowy bazy aktywów - mówi Dariusz Mioduski, CEO Kulczyk Investments i członek Rady Dyrektorów KOV.


Aktywa wydobywcze i potencjał wzrostu
Głównym aktywem KUB-Gas są cztery eksploatowane pola gazowe, zlokalizowane we wschodniej Ukrainie w dorzeczu rzek Dniepr i Don. Z obszaru tego wydobywa się 90 proc. ropy i gazu na Ukrainie.

Średnia zrealizowana cena surowców uzyskanych z eksploatacji KUB-Gas w ciągu pierwszego półrocza 2009 roku wynosiła 5,96 USD za tysiąc stóp sześciennych gazu ziemnego i 40,92 USD za baryłkę kondensatu.

Z raportu RPS Energy, międzynarodowej firmy specjalizującej się w wycenie aktywów gazowych i naftowych wynika, że łączne potwierdzone zasoby eksploatacyjne (1P) gazu ziemnego, przypadające na KOV wynoszą 8,5 mld stóp sześciennych i 42 tys. baryłek kondensatu netto. Wielkość zasobów potwierdzonych eksploatacyjnych
i prawdopodobnych (2P) netto wynosi w sumie 15 mld stóp sześciennych gazu oraz 80,7 tys. baryłek kondensatu, zaś zasobów potwierdzonych eksploatacyjnych razem z prawdopodobnymi i możliwymi (3P) netto wynosi ogółem 22,2 mld stóp sześciennych gazu ziemnego i 122,1 tys. baryłek kondensatu.

KUB-Gas to, po Brunei i Syrii, trzecie najważniejsze aktywo KOV. KOV jest wiodącym inwestorem na obszarze lądowym Brunei. W wyniku transakcji z Triton, we wrześniu 2009 roku, zyskał dostęp do 90 proc. lądowych obszarów wydobywczych oraz do koncesji na terenie Mauretanii. W Syrii spółka ma prawo użytkowania wydobywczego obszaru ponad 10 tys. km2, zlokalizowanego w północno-zachodniej części kraju, na pograniczu bogatego w węglowodory basenu Palmiry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kulczyk Oil Ventures

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane