Kulczyk zainwestuje 1 miliard dolarów

Polski biznes dopiero odkrywa Nigerię, a najbogatszy Polak zdążył się już zadomowić. Wydobywa ropę za ponad 2 mln USD dziennie.

Najaktywniejszym Polakiem na Czarnym Lądzie jest Jan Kulczyk, który prowadzi projekty poszukiwawczo-wydobywcze w Tanzanii, Gwinei Równikowej i w Nigerii. W tym ostatnim kraju jest zresztą największym inwestorem z Polski. Jego firma inwestycyjna Kulczyk Investments (KI) podaje, że od drugiej połowy 2011 r. zainwestowała na tym rynku ponad 300 mln USD. I nie zamierza na tym poprzestać. Konsorcjum Neconde Energy, w którym KI ma 40 proc. udziałów, zebrało właśnie od inwestorów ok. 1 mld USD. Pieniądze przeznaczy na inwestycje w Nigerii. Na co pójdzie tak gigantyczna suma? Po pierwsze — na modernizację instalacji, co przełoży się na wzrost produkcji. Konsorcjum Neconde produkuje 20 tys. baryłek ropy naftowej dziennie (wartych, przy dzisiejszych cenach, ponad 2 mln USD dziennie).

Jan Kulczyk (fot. Puls Biznesu, Marek Wiśniewski)
Zobacz więcej

Jan Kulczyk (fot. Puls Biznesu, Marek Wiśniewski)

Po drugie — na potężne inwestycje w przetwórstwo.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" oraz archiwum PB>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kulczyk zainwestuje 1 miliard dolarów