Kulisy upadku Quality All Development

opublikowano: 10-12-2015, 22:00

Quality All Development-FK ugiął się pod garbem długów. To nie pierwsze bankructwo w biznesowej karierze szefów spółki

30 września 2015 r. sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Quality All Development — Fundusz Kapitałowy (QAD-FK), a władzę w spółce przejęła syndyk Halina Lechmańska.

Jeszcze niedawno Tadeusz Góralski, były prezes, właściciel i szef rady nadzorczej Quality All Development — Funduszu Kapitałowego, chętnie wypowiadał się dla mediów jako „ekspert od funduszy unijnych”. Obecne zarzuty licznych kontrahentów spółki zbywa milczeniem.
Zobacz więcej

BEZ KOMENTARZA:

Jeszcze niedawno Tadeusz Góralski, były prezes, właściciel i szef rady nadzorczej Quality All Development — Funduszu Kapitałowego, chętnie wypowiadał się dla mediów jako „ekspert od funduszy unijnych”. Obecne zarzuty licznych kontrahentów spółki zbywa milczeniem. GPW

— Mimo upływu ponad dwóch miesięcy wciąż nie mam pełnej dokumentacji funduszu. Janusz Witak, prezes QAD-FK, wielokrotnie obiecywał mi jej przekazanie, ale do dziś słowa nie dotrzymał. W związku z powyższym rozważam zawiadomienie prokuratury i złożenie wniosku o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dla członków zarządu spółki — mówi Halina Lechmańska.

Dużo lepszy kontakt ma z wierzycielami funduszu, głównie obligatariuszami, którym QAD-FK jest winny prawie 9 mln zł, oraz kontrahentami spółki, którzy m.in. domagają się wykreślenia hipotek, wpisanych do ksiąg wieczystych mimo nieudzielenia obiecanych przez QAD-FK pożyczek.

Trup w zarządzie

Według ksiąg, majątek funduszu wart jest 74 mln zł, w rzeczywistości — wielokrotnie mniej. Jedyne pewne aktywa to gotówka (51,5 tys. zł) oraz mieszkanie na warszawskim Powiślu, kupione przez QAD-FK na kredyt. Nie wiadomo, czy cokolwiek wartesą udziały w jednostkach powiązanych (one też zmagają się z komorniczymi egzekucjami), długoterminowe pożyczki (w zdecydowanej większości pochodziły z kredytów z banków spółdzielczych) i należności, wyceniane przez QAD-FK na ponad 50 mln zł. Prawie 47 mln zł z tych ostatnich stanowią należności od dwóch firm: Euroad-Leasing i Conryan. Z ustaleń „PB” wynika, że w przypadku pierwszej sąd już w 2005 r. umorzył postępowanie upadłościowe, bo firmy nie było stać nawet na bankructwo (w jej kasie było… 65,18 zł). W aktach rejestrowych drugiej znajdują się wpisy o zaległościach w stosunku do ZUS.

Prezesem obu jest Janusz Witak, a w przeszłości związany z nimi był Tadeusz Góralski, właściciel i prezes, a potem szef rady nadzorczej QAD-FK. Nie wiadomo, czy Euroad- Leasing i Conryan prowadzą dziś jakąkolwiek działalność. Z akt rejestrowych pierwszej wynika, że kilka lat temu 40 proc. jej udziałów, wartych nominalnie 400 tys. zł, sprzedano za… 325 zł. A do rady nadzorczej firmy, za wiedzą Tadeusza Góralskiego, powołano pewną osobę bez jej zgody. Członkiem zarządu drugiej, widniejącym w rejestrze przez dwa lata, był natomiast… zmarły! Przez cały ten czas spółką zarządzał, jako pełnomocnik zgromadzenia wspólników, Tadeusz Góralski.

Nalewanie z próżnego

Decyzja o upadłości QAD-FK jest nieprawomocna. Zażalenie na nią, za pośrednictwem pełnomocnika, złożył Janusz Witak. Domaga się ponownego rozpoznania sprawy i zamiany upadłości z likwidacyjnej na układową. Argumenty? Specyficzne — zawyżenie przez sąd majątku firmy oraz przeszacowanie przychodów i niedoszacowanie kosztów likwidacji (!). A także to, że upadłość likwidacyjna, m.in. ze względu na kooperację QAD-FK z TBS-ami (towarzystwami budownictwa społecznego) „może spowodować niepokoje społeczne”. Prezes QAD-FK proponuje wierzycielom układ, polegający na spłacie całości długów w ciągu 11 lat lub połowy w ciągu 6 lat. Finansowanie mają zapewnić wpływy z realizacji projektów, których operatorzy już dziś nieterminowo obsługują zadłużenie, oraz z należności, głównie od… Euroad-Leasing i Conryan.

QAD-FK: nikogo nie oszukaliśmy

Jak do śledztwa prokuratorskiego i zarzutów kontrahentów Quality All Development — Fundusz Kapitałowy odnosi się Tadeusz Góralski, według danych z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), były prezes, właściciel i szef rady nadzorczej funduszu? Szukaliśmy z nim kontaktu za pośrednictwem siostry, asystentki oraz wszystkich byłych i obecnych członków zarządu QAD-FK. Bez rezultatu. Rozmowy odmówili też widniejący w KRS Marek Tarnowski i Łukasz Maj (członkowie zarządu) oraz Jerzy Rajzyngier (prokurent). W aktach upadłościowych QAD-FK znaleźliśmy informację, że 8 lipca 2015 r. prezesem funduszu został Janusz Witak. Ten przekazał nam, że Tadeusz Góralski, który go powołał, od lipca nie zasiada w radzie nadzorczej (obu tych zmian nie widać w KRS), przechodzi rekonwalescencję po hospitalizacji i będzie mógł się spotkać z „PB” po 12 stycznia 2016 r. Janusz Witak odpowiedział też na nasze pytania. W przesłanym piśmie zapewnił, że:

  • Działalność QAD-FK jest zawieszona,a spółka proponuje wierzycielom układ finansowany z jej przyszłych należności, których wartość prawie dwukrotnie przewyższa zobowiązania.
  • Inwentaryzacja dokumentów funduszu wymagała kilkudziesięciu dni roboczych. Zostały one przekazane syndykowi w najszybszym możliwym terminie.
  • QAD-FK nie mógł oszukać ponad 100 podmiotów, bo umowy pożyczki podpisał z 68. Z tego finansowanie zostało udzielone 34, a dla 15 jest „w trakcie przygotowania”. W przypadku pozostałych zawarto ugody, rozwiązujące umowy, głównie z powodu nieustanowienia przez kontrahentów umownych zabezpieczeń lub niewniesienia wkładu własnego.
  • Stwierdzenia kontrahentów QAD-FK o ich oszukaniu przez spółkę są nieprawdziwe, a o żadnej próbie wyłudzenia pieniędzy nie można mówić. Podmioty z grupy QAD-FK obsłużyły ponad 800 kontrahentów, z których ponad 530 otrzymało dotacje z UE, 34 dostały pożyczki od funduszu, a 32 — finansowanie kredytowe, udzielone przez banki. QAD-FK zrealizował też 12 inwestycji budowlanych o wartości 80 mln zł.
  • Kaucje wpłacane przez kontrahentów były zwracane w całości, gdy do finansowania nie doszło z winy QAD-FK. Jeśli zawinił pożyczkobiorca, potrącano koszty zgodnie z umową.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy