Kumulacja na koniec sezonu

  • Juliusz Windorbski
opublikowano: 09-01-2013, 16:22

Koniec roku na rynku aukcyjnym to zawsze gorący okres, obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń.

Na świecie w ciągu zaledwie dwóch ostatnich miesięcy miało miejsce kilka istotnych i znamiennych dla rynku sztuki zdarzeń. I choć na naszym rodzimym rynku było nieco spokojniej, to także nie zabrakło rekordów. Wszystko to pokazuje, że w niepewnych czasach zainteresowanie alternatywnymi sposobami lokowania kapitału wzrasta.

Ostatnie miesiące roku, będące jednocześnie końcem sezonu aukcyjnego, to przede wszystkim czas, kiedy kumuluje się liczba licytacji – w samej DESIE Unicum w listopadzie i grudniu zorganizowaliśmy 9 aukcji. Nie sposób omówić wszystkie, które w tym czasie odbyły się w Polsce i na świecie, dlatego chciałbym wskazać na kilka moim zdaniem najbardziej znamiennych zdarzeń.

13 listopada w nowojorskim oddziale dom aukcyjny Sotheby’s, jeden z największych graczy światowego rynku sztuki, przeprowadził rekordową aukcję w swojej historii, podczas której całkowity obrót wyniósł ponad 375 mln dolarów. Tego wieczora padło kilka rekordów na prace współczesnych artystów, najdrożej, za 75,1 mln dolarów sprzedano obraz Marka Rothko „No.1 (Royal red and Blue)”. Ta imponująca kwota nie przebiła jednak rekordu za pracę tego artysty, który miał miejsce w maju, kiedy kolekcjoner za „Orange, Red, Yellow” zapłacił 86,9 milionów dolarów.

Mijający rok przyniósł też rekordy na prace na papierze, zainteresowanie którymi obserwujemy od jakiegoś czasu także na naszym rynku. W maju padł rekord w postaci sprzedaży pastelu Muncha pt. „Krzyk” za 120 mln dolarów, natomiast w grudniu szkic Rafaela „Głowa apostoła”, także w Sotheby’s, osiągnął cenę na poziomie 47,9 mln dolarów, co jest najwyższą kwotą zapłaconą za dzieło tego artysty.

Ogromne zainteresowanie pracami na papierze wynika z tego, że często jest to jedyna szansa na zdobycie dzieła wielkiego artysty. Kiedy większość płócien np. Matejki znajduje się w muzeach, to aukcje prac na papierze są często ostatnimi sposobami na to, żeby włączyć dzieło dawnego mistrza do swojej kolekcji.

W listopadzie i grudniu mieliśmy także do czynienia z dużym wydarzeniem na naszym rodzimym rynku, które wraz z moimi współpracownikami mieliśmy przyjemność organizować. Do Polski trafiła światowa sztuka – fotografie Miltona H. Greene’a, które od lat 90. były w posiadaniu Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Decyzją likwidatora część z nich poszła pod młotek.

Dwie aukcje, które odbyły się 8 listopada i 17 grudnia, pokazały potencjał polskiego rynku – zainteresowanie kolekcjonerów było niesamowite. W sumie podczas dwóch licytacji w DESIE Unicum udało się sprzedać ponad 380 fotografii za ponad 3,8 mln zł. Grudniowa Aukcja Sztuki Współczesnej także zakończyła się na wysokim poziomie, co może być znamienne dla całego rynku sztuki współczesnej w Polsce.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane