“Kupcie karabin i udajcie się w stronę Azji”

opublikowano: 25-06-2012, 10:16

Kontynuacja polityki ratowania europejskich państw-dłużników może w ostateczności doprowadzić do wojny światowej, ostrzega słynny inwestor Jim Rogers.

Zobacz więcej

Jim Rogers; fot. Bloomberg

- W ten sposób doprowadzono do II Wojny Światowej – powiedział Rogers w wywiadzie dla portalu Yahoo. – Zwiększając zadłużenie pogarsza się sytuację i ostatecznie następuje załamanie. Potem wszyscy szukają kozłów ofiarnych. Politycy oskarżają obcokrajowców i mamy II Wojnę Światową, czy wojnę światową numer ileś tam – dodał.

Rogers radzi, aby postępować w inny sposób.

- Pozwólcie ludziom, którym się nie powiodło, zbankrutować – powiedział. – Banki i obligatariusze stracą pieniądze, ale potem zaczną od nowa – dodał.

Inwestor zwraca uwagę, że tak działa „klasyczny kapitalizm”.

- Ratowanie firm i banków-zombie nigdy nie działało – podkreślił Rogers.

Zwrócił jednak uwagę, że wolny rynek sam nie jest w stanie rozwiązać problemu. Rządy muszą pomóc wybrać zwycięzców i przegranych, i to szybko, twierdzi Rogers.

- Jeśli zaczekacie jeszcze dwa, pięć lat, kiedy rządy nie będą miały żadnej wiarygodności i nikt nie da już więcej żadnych pieniędzy, wszystko się skończy. Kupcie karabin i udajcie się w kierunku Azji – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu