Kupcy wydadzą 16 mln zł na obiekt handlowy

Paweł Mazur
25-04-2001, 00:00

Kupcy wydadzą 16 mln zł na obiekt handlowy

Budowana na pl. Defilad kosztem 16 mln zł hala kupiecka, po trzech latach zostanie rozebrana. Na jej miejscu ma powstać hala widowiskowa. Znalazła się ona w projekcie zabudowy terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki, wartego ogółem 4 mld zł.

Na pl. Defilad — w miejscu, gdzie właśnie rozpoczęto budowę hali kupieckiej — za kilka lat powstać ma hala widowiskowa. Tak wynika z tzw. projektu miejscowego, którego wstępną wersję zatwierdził już zarząd Gminy Centrum. W planie przewidziano między innymi nowoczesną zabudowę wzdłuż ul. Marszałkowskiej, o wysokości od 30 do 50 metrów. Powstaną tam m.in. obiekty handlowo-usługowo-mieszkalne, a u zbiegu ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej zbudowana zostanie hala widowiskowa.

Inwestycja na 3 lata

— Nie ma obawy, że budowa hali kupieckiej na pl. Defilad wstrzyma prace nad zagospodarowaniem gruntów wokół pałacu. Dzierżawa terenu pod ten obiekt wygaśnie za 3 lata. Zabudowa przyległych do PKiN gruntów rozpocznie się po upływie tego terminu. Zakładamy, że w 2002 roku powinien zostać zatwierdzony prawnie plan miejscowy, prace budowlane rozpoczną się prawdopodobnie po 2004 roku — mówi Jerzy Guz, wiceburmistrz i członek zarządu Gminy Centrum.

Zabudowa terenów wokół PKiN będzie stanowiła łakomy kąsek zarówno dla potencjalnych inwestorów, jak też firm budowlanych. Do zagospodarowania będzie około 0,5 mln mkw. samej powierzchni naziemnej. Wartość całej zabudowy wokół PKiN szacowana jest na 1 mld USD (4 mld zł). Nic więc dziwnego, że projekt ten już teraz wywołuje duże zainteresowanie ze strony zarówno polskich, jak też zagranicznych firm.

650 kupców

Realizowaną właśnie halę targową, której koszt wraz z infrastrukturą wynosi 16 mln zł, sfinansują w całości kupcy zrzeszeni w spółce Kupieckie Domy Towarowe powołanej do życia w 1999 roku (spółkę tworzy ponad 650 osób). Udziałowcem KDT, obok kupców, jest Gmina Centrum, od której spółka wydzierżawiła teren na 3 lata. KDT będzie płaciła gminie 27 zł za mkw. gruntu, czyli najniższą ze stawek obowiązujących w Gminie Centrum. Po upływie tego okresu obiekt zostanie rozebrany.

W hali wznoszonej przez Budokor (spółka należąca do niemieckiej firmy Hochtief) na powierzchni 10 tys. mkw. zainstalowanych zostanie ponad 650 boksów. Budynek stanowić mają dwie hale o wysokości 18 i 7 m. Budowla wzniesiona na stalowej konstrukcji będzie miała prawie 13,4 tys. powierzchni całkowitej. Kubatura całości wyniesie około 92 tys. m sześc. Dane te świadczą o tym, że budowla będzie miała imponujące rozmiary. Trudno jednak nie mówić o prowizorce w wypadku obiektu, którego żywotność przewidziano zaledwie na kilka lat.

Hale znikną w 2002 r.

Na pl. Defilad powstanie już trzecia budowla o podobnym charakterze. Wybudowane przed laty koło PKiN dwie hale handlowe, według wcześniejszych planów, również miały funkcjonować przejściowo. Stoją przed PKiN już blisko 10 lat. Ich żywot skończy się w 2002 roku, kiedy to wygaśnie okres dzierżawy terenu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kupcy wydadzą 16 mln zł na obiekt handlowy