Kupno paliwa mieści się w limicie PIT

19-09-2016, 22:00

Koszty korzystania auta służbowego do celów prywatnych mogą obejmować wszelkie wydatki z tym związane — orzekł krakowski WSA.

W ryczałcie na korzystanie z auta służbowego dla celów prywatnych, określonym w ustawie podatkowej, mieszczą się też wydatki na paliwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie stwierdził w wyroku, że taki pogląd został już utrwalony w orzecznictwie. Wyrok zapadł w sprawie spółki, w której obowiązuje regulamin korzystania przez pracowników z samochodów służbowych. Dopuszcza on też możliwość używania ich do celów prywatnych, aczkolwiek w ograniczonym zakresie i jest to dla pracownika nieodpłatne świadczenie. Jak informuje Patrycja Łukasiewicz z PwC (taxonline.pl), spółka stawia np. warunek tankowania pojazdu na stacjach paliwowych, z którymi zawarła umowy i przy użyciu karty paliwowej przyporządkowanej do danego pojazdu. Firma ponosi koszty ubezpieczenia samochodów, bieżących napraw, przeglądów, wymiany opon, oleju i wiele innych wydatków. Zwróciła się do organu podatkowego o interpretację art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), w którym określono wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z racji wykorzystywaniasamochodu służbowego do celów prywatnych. To 250 zł lub 400 zł miesięcznie, zależnie od pojemności silnika. Według podatnika, kwoty te obejmują także wydatki na paliwo. Organ podatkowy miał inne zdanie. Według fiskusa, we wspomnianym przepisie chodzi o świadczenia związane z wykorzystaniem samochodu służbowego do celów prywatnych, a nie wszelkie pochodne tego koszty. Jeżeli auto jest używane do celów osobistych, a pracodawca płaci za paliwo, jest to opodatkowany przychód pracownika. Krakowski WSA przyznał jednak rację spółce. Jak podkreślił, jest oczywiste, że dla wykorzystywania samochodu niezbędne jest paliwo (sygn. I SA/Kr 824/16). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Prawo / Kupno paliwa mieści się w limicie PIT