Kupuj Lotos, neutralnie o PKN Orlen

opublikowano: 26-11-2018, 22:00

Krzysztof Kozieł, analityk Haitong Banku, wydał rekomendację „kupuj” dla Grupy Lotos oraz „neutralnie” dla PKN Orlen.

Cena docelowa dla pierwszej z firm to 97,3 zł, dla drugiej — 105,21 zł. Specjalista uważa, że w krótkim terminie wyniki spółek rafineryjnych mogą być wspierane przez poprawę wyników związaną z wysokimi notowaniami diesla i HSFO (to ciężki olej opałowy). Natomiast w średnim terminie największy wpływ na rynek paliw będą miały zmiany środowiskowe dotyczące ograniczenia konsumpcji ciężkiego oleju w transporcie morskim (znane jako IMO2020), które powinny wpłynąć na rozszerzenie spreadu między dieslem a HSFO.

„Lotos powinien w największym stopniu skorzystać na nieefektywnościach rynku, które pojawią się po wejściu w życie IMO2020. W przypadku PKN Orlen zmiany na rynku paliw bunkrowych nie powinny mieć większego wpływu na rentowność segmentu rafineryjnego. Jednak ze względu na przewidywaną słabość marż na lekkich destylatach (benzyny silnikowej oraz nafty) i większą ekspozycję Orlenu na ten segment, marża benchmarkowa spółki może znajdować się pod presją” — dodaje Krzysztof Kozieł.

Jego zdaniem, w przypadku segmentu detalicznego PKN Orlen należy oczekiwać rozwoju w ramach nowoczesnych formatów stacji paliw z naciskiem na rozszerzanie oferty poza paliwowej. Natomiast segment petrochemiczny może doświadczyć większej presji na marże, które powinny zostać nadrobione przez uruchomienie kilku nowych inwestycji.

„Z Orlenem wiążą się jednak dodatkowe rodzaje ryzyka,w tym ogłoszony program inwestycyjny w segmencie petrochemii szacowany na 8,5 mld zł oraz potencjalne przejęcie Lotosu (9 mld zł, zakładając skup 66 proc. udziałów za gotówkę)” — dodaje analityk.

Jak tłumaczy, przejmowanie konkurencji w okresie, kiedy ta może zacząć pokazywać rekordowe wyniki może wymagać sporej premii, a segment petrochemiczny jest narażony na konkurencję ze strony amerykańskiej podaży zwłaszcza w obszarze poliolefin. Raport, wydany 26 listopada, dostępny jest na pb.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy