Kupują przyszłość

Kamil Kasperski, analityk X-Trade Brokers DM
05-01-2010, 15:41

Inwestorzy, płacąc za Boryszew ponad 46  proc. więcej niż w poniedziałek „kupują przyszłość”. Tak wtorkowe szaleństwo na  akcjach Boryszewa komentuje Kamil Kasperski z X-Trade Brokers DM.

Z punktu widzenia czynników fundamentalnych w ciągu jednej sesji w Boryszewie nie zmieniło się absolutnie nic. Atrakcyjnie wygląda wskaźnik C/WK, który wynosi 0,12 i jest jednym z niższych obecnie na GPW. Widać więc, że inwestorzy płacąc za Boryszew ponad 46 proc. więcej niż w poniedziałek „kupują przyszłość”.

Pod koniec marca chemiczno-metalowy holding zamknie emisję 313 mln nowych akcji sprzedawanych z prawem poboru. Dla zachowania notowań w dłuższym terminie kluczowe znaczenie ma odpowiedz na pytanie: jak spółka wykorzysta 31 mln zł z emisji? Z informacji przekazanych przez spółkę wynika iż zostaną one spożytkowane na bieżącą działalność.

Sama emisja akcji może być odebrana jako negatywny sygnał. Świadczy o tym, że spółka nie jest zdolna do samofinansowania i ratuje ją lepsza koniunktura giełdowa, która sprzyja plasowaniu na rynku nowych emisji. Z drugiej strony zaangażowanie głównego akcjonariusza, który teoretycznie powinien mieć sporą wiedzę na temat sytuacji spółki, przyciąga mniejszych inwestorów o nastawieniu spekulacyjnym, tym bardziej, że free float na poziomie ok. 40 proc. może sprzyjać znacznym ruchom cenowym.

Analiza sprawozdania finansowego daje podstawy do stwierdzenia, że Boryszew potrzebuje dokapitalizowania. Na koniec III kwartału 2009r. stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wynosił 60,39 mln zł, podczas gdy saldo krótkoterminowych pożyczek i kredytów wynosiło aż 595,71 mln zł! Taki stan rzeczy przekłada się na olbrzymie, jak na spółkę średnią, obciążenie z tytułu kosztów finansowych sięgające 71,90 mln zł. Niemniej jednak biznes spółki jest rentowny. Boryszew po trzech kwartałach 2009r. miał 48,87 mln zł zysku z działalności kontynuowanej względem 22,87 mln zł zysku rok wcześniej. Widać więc, że inwestorzy oraz sam Roman Karkosik wierzą, że jeżeli ze spółki zostanie zdjęta presja związana z kiepskimi wskaźnikami płynności to kolejne kwartały powinny być dla spółki udane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kasperski, analityk X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kupują przyszłość