Kupujący w przewadze

opublikowano: 22-05-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Największe giełdy podjęły w poniedziałek próbę odreagowania przeceny z zeszłego tygodnia, która w przypadku indeksu Stoxx Europe 600 była największa od września. Dzień nie zapowiadał się jednak na udany, bo rano spadki zaliczyła część indeksów giełd Dalekiego Wschodu. Również początek handlu na trzech największych parkietach Starego Kontynentu wypadł „pod kreską”.

Stopniowo jednak nastroje się poprawiały, na co wpływ miało zapewnienie chińskiego premiera, że tamtejszy rząd skoncentruje się na pobudzaniu wzrostu w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce świata. Tak stanowcze wystąpienie odsunęło trochę na bok obawy związane z rozwojem sytuacji w Grecji i Eurolandzie. Przypomniano sobie natomiast o Hiszpanii, gdzie podwyższona została relacja deficytu budżetowego do poziomu 8,9 proc. PKB. Koszty pożyczkowe osiągnęły już poziom, który wymusił udzielenie pomocy w przypadku Grecji, Irlandii i Portugalii.

Wzięciem inwestorów cieszyły się papiery europejskich koncernów motoryzacyjnych. To zasługa analityków UBS, którzy wpisali walory Renault na „kluczową listę” polecanych do zakupu oraz specjalistów z Sanford C. Bernstein & Co, którzy z kolei podwyższyli rekomendację dla akcji Fiata do „przeważaj”. Podnieśli też cenę docelową, która jest o połowę wyższa od kursu z zamknięcia sesji w piątek.

To był także dobry dzień dla sektora bankowego, który odbijał po kilku sesjach dużych spadków. Ponad 12 proc. zyskiwał na wartości akcje włoskiego Banco Popolare. Notowania wsparła gwarancja Banku Włoch oraz lepsze oceny inwestycyjne wystawione przez analityków BNP Paribas, Credit Agricole i Banca IMI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, t.stasiuk@pb.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu