Kupujesz drewno, sam wystaw fakturę

opublikowano: 01-10-2012, 00:00

Faktura bez oświadczenia rolnika o jego zwolnieniu z VAT jest bezwartościowa dla firmy kupującej produkty rolne.

Drewno, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych oraz bambusa, mieści się w definicji produktów gospodarki leśnej. Jego dostawa mieści się w definicji działalności rolniczej, do której mają zastosowanie przepisy o podatku od towarów i usług (VAT), istotne dla rozliczania wydatków ponoszonych na zakup produktów rolnych. Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, potwierdza to w odpowiedzi na interpelację poselską Łukasza Gibały w sprawie trudności w dokumentowaniu wydatków ponoszonych przez przedsiębiorców na zakup drewna od rolników indywidualnych.

Problemem jest m.in. uzyskanie od rolników odpowiednich rachunków potwierdzających takie transakcje, a w konsekwencji przedsiębiorcy nie mogą ich uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Wiceminister potwierdza, że podatnicy mają obowiązek wydać fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Faktury takie wystawiają podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej (NIP). Prawo zawiera jednak szczególne uregulowania dotyczące dokumentowania sprzedaży przez rolnika ryczałtowego produktów rolnych pochodzących z jego własnej działalności rolniczej, gdy nabywcą jest zarejestrowany podatnik VAT czynny. W takim przypadku to nabywca wystawia fakturę. Oznacza ją jako fakturę VAT RR. Powinna zawierać oświadczenie dostawcy, w którym stwierdza, że jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Z zasad tych nie można skorzystać, jeżeli nabywcą produktów rolnych jest podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Nie można ich zastosować także, gdy rolnik nie udostępni przedsiębiorcy wszystkich danych koniecznych do wystawienia faktury VAT RR albo nie zgodzi się na podpisanie wspomnianego oświadczenia. Wiceminister wyjaśniła ponadto, że prawo do wystawiania faktur VAT na zasadach ogólnych przysługuje rolnikowi, który zrezygnuje z przysługującego mu zwolnienia od VAT i dokona zgłoszenia rejestracyjnego.

Obowiązek dokumentowania transakcji

Ordynacja podatkowa zawiera zasadę, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą muszą na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek na potwierdzenie sprzedaży lub wykonania usługi. Takiego obowiązku nie mają rolnicy sprzedający produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z własnej uprawy lub hodowli, nieprzerobione sposobem przemysłowym, chyba że sprzedaż jest dokonywana w ich odrębnych, stałych miejscach sprzedaży, poza obrębem uprawy lub hodowli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kupujesz drewno, sam wystaw fakturę