Kurier Szczeciński nie chce, by jego udziałowcem stała się Orkla

Marcin Gesing
opublikowano: 24-02-2004, 00:00

Jak bumerang wraca temat dominacji koncernów wydawniczych na rynkach lokalnej prasy. Tym razem na tapecie jest norweska Orkla.

Kurier Szczeciński, wydawca dziennika „Kurier Szczeciński”, nie zgadza się na kupno udziałów w spółce przez Orkla Press Polska. Norweski koncern wydawniczy Orkla, który na Pomorzu Zachodnim ma już „Głos Szczeciński” i „Głos Pomorza”, od dłuższego czasu przygląda się możliwości zakupu udziałów w „Kurierze”. Pod koniec 2003 r. Orkla za przejęcie 3,7 tys. udziałów oferowała 26 mln zł. Zgromadzenie wspólników nie przyjęło tej propozycji. Teraz Orkli udało się kupić zaledwie 19 udziałów od spadkobiercy byłego pracownika gazety.

— Propozycje Orkli były zawsze odrzucane. Nie było nawet wniosków ze strony udziałowców, aby rozpatrywać te oferty na zgromadzeniu wspólników. Dzisiejszy problem nie leży w liczbie przejętych udziałów, tylko w niezrozumieniu prawa — mówi Grzegorz Dowlasz, zastępca redaktora naczelnego i wiceprezes „Kuriera Szczecińskiego”.

Wydawca „Kuriera” to spółka pracownicza, w której udziały nie mogą być zbywane na zewnątrz bez zgody zgromadzenia wspólników. Zdaniem zarządu spółki, transakcja dokonana przez Orklę jest bezprawna i może być odebrana jako „próba wrogiego przejęcia”. Zgodnie ze statutem spółki, odmówi on Orkli wpisu na listę udziałowców.

Z kolei Jan Kopka, prezes Orkla Press Polska, uważa, że jego spółka miała prawo kupić akcje, jeśli były one przeznaczone na sprzedaż.

Nie wiadomo, za ile Orkla kupiła udziały i czy swoją ofertę skierowała też do innych udziałowców.

„Kurier Szczeciński” ma największe czytelnictwo w województwie zachodniopomorskim. Wydawca gazety nie zamierza na razie występować przeciw Orkli na drogę sądową.

Zaledwie przed tygodniem urząd antymonopolowy nakazał spółce Polskapresse sprzedaż wrocławskiego „Słowa Polskiego”. Urząd wydał precedensową decyzję w sprawie monopolizowania lokalnego rynku prasy i zapowiedział, że przyjrzy się pod tym kątem także koncernowi Orkla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurier Szczeciński nie chce, by jego udziałowcem stała się Orkla