Kurierzy też są ofiarami przestępstw

Dorota Gąsowska
opublikowano: 18-08-2005, 00:00

Oszustwa internetowe uderzają nie tylko w uczestników aukcji. Coraz częściej ich ofiarami padają też firmy kurierskie.

Rozpoczyna się akcja „Bezpieczny transport” zorganizowana przez portal Spedycje.pl i Komendę Główną Policji, pod patronatem redakcji „PB”.

Pierwsze sygnały od przedsiębiorców pokazały, że problem kradzieży i wyłudzeń towarów dotyka coraz częściej branży TSL. Do tej pory wśród poszkodowanych najwięcej było firm spedycyjnych i logistycznych. Wśród ofiar są także kurierzy.

Opis przypadku

Nową metodą kradzieży jest podszywanie się pod znane firmy kurierskie i przejmowanie przesyłek zawierających przedmioty zakupione na aukcjach internetowych. Najczęściej jest to drogi sprzęt elektroniczny, taki jak laptopy czy kamery cyfrowe.

Mechanizm działania jest prosty. Sprzedający za namową kupującego dokonuje transakcji poza aukcją. Kupujący oferuje przy okazji usługę zaprzyjaźnionego kuriera, a jako formę płatności wskazuje płatność za pobraniem. Do sprzedającego zgłasza się fałszywy kurier, który zabiera przesyłkę. I ślad po pseudokupującym i kurierze ginie. Sprzedający natomiast zostaje ze sfałszowanym listem przewozowym w garści i, niestety, bez należnych mu pieniędzy.

Działać, nie działać

Kradzieże tego typu zdarzają się w całym kraju. Kurierzy o procederze dowiadują się od poszkodowanych klientów, którzy zgłaszają się do nich ze sfałszowanymi listami przewozowymi. Taki przypadek należy zgłosić na policję w miejscu, gdzie dokonano przestępstwa. Skutkuje to tym, iż miejscowe komendy zajmują się tylko zgłoszeniami z konkretnego rejonu. Kurierzy narzekają, że mimo dostarczanych przez nich informacji regionalne komendy nie są zainteresowane analogicznymi przypadkami z nie swoich miast. Sprawy są najczęściej umarzane po 2-3 tygodniach.

Niektóre firmy kurierskie dzwonią do wytypowanych uczestników aukcji internetowych i informują o tego rodzaju oszustwach. Kilka razy udało się ująć sprawcę na gorącym uczynku. Jednak kurierzy nie mogą stale prowadzić działań należących do organów ścigania. Zostają więc z nadszarpniętym wizerunkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Kurierzy też są ofiarami przestępstw