Kurs akcji Będzina wciąż zwyżkuje

Tadeusz Stasiuk
24-04-2003, 00:00

Od dwóch tygodni trwa dobra passa walorów Będzina. Rozpoczęta 10 kwietnia wzrostowa tendencja zdążyła w tym czasie zwiększyć wartość akcji elektrociepłowni o ponad 90 proc. W ostatnich dniach zwyżce kursu towarzyszą spore — jak na spółkę — obroty. Podczas gdy tegoroczna średnia sesyjna wynosi zaledwie niecałe 17 tys. zł, wczorajsze notowania przyniosły transakcje o łącznej wartości 316 tys. zł.

To czwarta w dotychczasowej historii notowań spółki tak znaczna zwyżka wyceny. Mimo tak spektakularnej stopy zwrotu, akcje notowane są na poziomie zdecydowanie niższym niż w okresie debiutu walorów na GPW, który miał miejsce w grudniu 1998 r.

Trudno jednoznacznie określić tak gwałtowną i zaskakującą aprecjację wartości akcji będzińskiego przedsiębiorstwa. Impulsem — chociaż raczej o niewielkim znaczeniu — mogło być włączenie walorów spółki do notowań w systemie ciągłym, co nastąpiło w ostatni wtorek. Zwyżki zaczęły się jednak wcześniej, zmiana systemu notowań może zdopingować inwestorów do zwiększenia obrotu tymi walorami.

Być może przesłanką stały się dobre wyniki finansowe, jakie spółka uzyskała w 2002 r. Jej przychody zamknęły się kwotą 116,15 mln zł i wzrosły w porównaniu z rokiem 2001 o niemal 5 proc. Zdecydowanie większy progres odnotowany został na poziomie zysków. W przypadku zysku na działalności operacyjnej wyniósł on 14,46 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 6,67 mln zł. Z kolei wynik netto wzrósł w stosunku do 2001 r. o 169 proc., osiągając wartość 5,58 mln zł. Spółce udało się przy tym utrzymać na porównywalnym poziomie zobowiązania, które wyniosły około 74 mln zł. Ponad połowę z nich (38,7 mln zł) stanowiły długi krótkoterminowe. Nie można wykluczyć, że także wyniki pierwszego kwartału mile zaskoczą rynek. Szczególnie, że tegoroczna zima była długa i mroźna, co dla dostawców energii cieplnej i elektrycznej, jakim jest m.in. Będzin, jest czynnikiem bardzo korzystnie oddziałującym na finanse.

Na korzyść spółki przemawia także fakt, iż ma ona na swoim terenie (Będzin, Sosnowiec, Czeladź) niemal monopolistyczną pozycję. Pozytywnie należy także ocenić zdywersyfikowany portfel odbiorców.

Wartość ubiegłorocznych inwestycji zamknęła się kwotą 5,8 mln zł. Głównym celem inwestycji w 2003 r. jest obniżenie zużycia energii elektrycznej na potrzeby własne oraz poszerzenie rynku zbytu ciepła i zwiększenie produkcji energii elektrycznej. Realizacja zaplanowanych 13 zadań inwestycyjnych ma pochłonąć łącznie około 4,01 mln zł i podobnie jak w latach poprzednich, finansowanie ma się odbyć ze środków własnych emitenta.

Inwestorem strategicznym Będzina jest niemiecka spółka envia Mitteldeutsche Energie, która po fuzji Mitteldeutsche Energieversorgung — MEAG z enviaM Energie Sachsen Brandenburg w 2002 r. przejęła blisko 70 proc. udziałów w polskiej firmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Kurs akcji Będzina wciąż zwyżkuje