Kurs bitcoina powyżej 37 tys. USD, wartość kryptowalut przekroczyła 1 bln USD

opublikowano: 07-01-2021, 06:43

Kurs bitcoina nadal ustanawia rekordy. W czwartek przekroczył 37 tys. USD. Głównie dzięki temu wartość rynkowa wszystkich kryptowalut po raz pierwszy przekroczyła 1 bln USD.

Według Coindesk, wartość bitcoina doszła do 37724,67 USD. Obecnie jego kurs rośnie o 6,4 proc. do 37523,25 USD. Kapitalizacja bitcoina wynosi 698 mld USD. Najpopularniejsza kryptowaluta ma za sobą rok szalonego wzrostu. Na początku stycznia 2020 roku jej cena wynosiła trochę powyżej 8 tys. USD. Na koniec roku sięgała 28768 USD. Tylko w tym roku kurs bitcoina rośnie już o 29 proc.

Wartość wszystkich kryptowalut wzrosła w ubiegłym roku pięciokrotnie. Według CoinMarketCap wynosi obecnie 1022,06 mld USD. Ponad dwie trzecie przypada na bitcoina. Ether, którego wartość wzrosła w tym roku już o 62 proc., ma 14 proc. udziału w kapitalizacji rynku wirtualnego pieniądza.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Firma analityczna Flipside Crypto wskazuje, że liczba aktywnych kont bitcoina zbliża się do najwyższej, osiągniętej pod koniec 2017 roku, kiedy pękła bańka spekulacyjna notowań kryptowaluty. W jej ocenie może oznaczać to, że niektórzy posiadacze bitcoina szykują się do realizacji zysków na nim. Wskazuje jednocześnie, że na mniej niż 2 proc. kont znajduje się 95 proc. bitcoinów. Oznacza to, że kilka dużych transakcji może mocno wpłynąć na cenę kryptowaluty.

Wśród przyczyn ostatniego wzrostu kursu bitcoina wskazywana jest prognoza JP Morgan Chase, wskazująca na możliwość teoretycznego dojścia ceny kryptowaluty do 146 tys. USD. Popyt miała ożywić także decyzja amerykańskiego regulatora, pozwalająca na wykorzystanie przez banki do płatności kryptowalut o małej zmienności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane