Kurs EUR/PLN w okolicy 4,60

  • PAP
opublikowano: 22-10-2021, 17:11

W przyszłym tygodniu złoty pozostanie słabszy, a EUR/PLN będzie poruszał się wokół wyjściowego poziomu 4,60 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk TMS Brokers, Maciej Madej. Jego zdaniem, choć rentowności SPW znów poszły w górę, to nadal obowiązuje trend wzrostowy.

"W ostatnich dniach złoty mocno się osłabiał. Upatruję się tu przede wszystkim wpływu sytuacji politycznej, czyli konfliktu na linii Bruksela - Warszawa. Buduje to niekorzystny wizerunek złotego. Do tego brakuje czynnika stabilizującego w postaci przemyślanych i jednoznacznych działań i komunikatów NBP. Te dwa czynniki sprawiają, że kapitał ze złotego odpływa, a inwestorzy którzy chcą mieć ekspozycję na nasz rynek wybierają jego konkurentów z regionu" - powiedział Maciej Madej.

"Spodziewam się, że poziomem wyjściowym na EUR/PLN na początku przyszłego tygodnia będzie 4,60 i w tych okolicach kurs będzie oscylował do czasu piątkowych danych o inflacji" - dodał.

W piątek, 29 października o godz. 10.00 GUS poda szybki szacunek inflacji CPI mdm i rdr za październik.

Na piątkowej sesji złoty lekko umocnił się po ostatnim osłabieniu i po południu kurs EUR/PLN pozostawał w okolicy 4,60, 0,1 proc. pod kreską. USD/PLN tracił 0,15 proc. do 3,954. Z kolei EUR/USD rósł o 0,1 proc. do 1,164.

RYNEK DŁUGU

W piątek rentowności SPW kontynuowały czwartkowe wzrosty i cała krzywa przesunęła się w górę do nowych rekordowych poziomów.

"Na rynku długu rentowności SPW absolutnie nie chcą spadać. W dalszym ciągu wyjściowym poziomem na 10-latkach jest 2,70 proc., natomiast tendencja pozostaje rosnąca i zbliżamy się do 2,8 proc. Krótkoterminowo nadal spodziewam się wzrostów" - ocenił Madej.

"Generalnie dług skarbowy jest przeceniany, a u nas dodatkowo chaotyczna komunikacja RPP z rynkiem nie zachęca do tego, żeby obligacje skarbowe utrzymywać w portfelu" - dodał.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych lekko zniżkują do 1,669 proc., a niemieckich nieco zwyżkują do poziomu -0,0925 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane