Kurs EUR/PLN w trendzie bocznym

  • PAP
opublikowano: 20-04-2021, 17:39

W kolejnych dniach kurs EUR/PLN pozostanie w trendzie bocznym ze względu na brak czynników, które decydują o zmianach kursu - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk rynków finansowych banku Millennium Mateusz Sutowicz. Jego zdaniem, przestrzeń do wzrostu rentowności SPW będzie równoważona przez działania NBP oraz zbliżający się termin wykupu 2 serii obligacji.

Adobe Stock

"Wtorek jest wyjątkowo spokojnym dniem, zmienność pozostaje niewielka w granicach 1 gr. Po części wynika to z braku czynników, które decydują o zmianach kursu, i zarówno rynek krajowy jak i światowe pozostają w chwilowym stanie zawieszenia w oczekiwaniu na nowe przełomowe impulsy. Dlatego eurozłoty koncentruje się w granicach 4,5450 i wydaje mi się, że w kolejnych dniach pozostaniemy w trendzie bocznym. W tym tygodniu nie dostrzegam wydarzenia, które mogłoby przełamać obecną sytuację" - powiedział Mateusz Sutowicz.

W środę GUS przedstawi marcowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce, dane o produkcji przemysłowej w Polsce oraz wskaźnikach cen produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano-montażowej.

W czwartek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej, koniunkturze konsumenckiej oraz produkcji budowlano montażowej w Polsce.

"Nie wydaje mi się, by większą zmienność mogły wywołać odczyty danych makroekonomicznych z Polski, które zaczynają się w środę, czy zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Same dane z Polski będą dobre, ale także z uwagi na efekt niskiej bazy sprzed roku. Tym bardziej, że inwestorzy nie patrzą teraz na fundamenty, a bardziej na ryzyka. Te mogą dla złotego spiętrzyć się w przyszłym tygodniu ze względu na decyzje TSUE (29 kwietnia) w sprawie walutowych kredytów hipotecznych. Dlatego uważam, że do połowy przyszłego tygodnia złoty pozostanie względnie stabilny" - dodał.

We wtorek ok. 16.30 EUR/PLN spadał o 0,05 proc. do 4,5494. USD/PLN zniżkował o 0,18 proc. w kierunku 3,7747, a EUR/USD szedł w górę o 0,12 proc. do 1,2052.

RYNEK DŁUGU

"Jeżeli chodzi o rynek długu także dostrzegam raczej perspektywy stabilizacji, chociaż w przypadku wtorkowej sesji nastąpił solidny wzrost rentowności krajowego długu. W ostatnich dniach obserwowaliśmy wzrost rentowności niemieckiego długu, w którym sami nie uczestniczyliśmy. Pewnym wytłumaczeniem mogło być to, że podczas ubiegłotygodniowego skupu NBP wartość skupionych obligacji, była wyraźnie wyższa i to mogło utrzymywać rentowności na relatywnie niskim poziomie. Być może wygasa więc efekt działań NBP" - ocenił Mateusz Sutowicz.

Analityk podkreślił, że w kolejnych tygodniach zapadają dwie serie obligacji: PS0421 oraz OK0521 co spowoduje, że na rynek wróci ok. 43 mld zł.

"Nadal można uważać, że polskie obligacje mają przestrzeń do wzrostu rentowności, natomiast czynniki lokalne w postaci działań NBP i terminu zapadalności dwóch serii obligacji w jednym miesiącu tworzą przestrzeń do tego, by rentowności pozostawały w ryzach, przynajmniej w krótkim okresie" - dodał.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rosną o 3,2 pb do 1,605 proc., a niemieckich idą w górę 3,8 pb do -0,224 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane