Kurs euro nieprzychylny małym podatnikom

opublikowano: 02-10-2012, 00:00

Podatki: Tegoroczne obroty trzeba trzymać w większych ryzach niż przed rokiem, jeśli w przyszłym podatnicy chcą zachować przywileje przewidziane dla małych firm. To sprawka mocniejszego złotego

Spadły limity, które pozwalają na prostsze formy rozliczeń podatkowych w 2013 r. Aby zostać małym podatnikiem albo utrzymać ten status i nadal korzystać z jego uprawnień, tegoroczne przychody brutto nie mogą przekroczyć 4 922 000 zł. To o 402 tys. zł mniej niż w 2011 r. Obniżka wynika z wczorajszego kursu euro.

Zasadą jest, że szczególny status małego podatnika, zarówno w podatku od towarów i usług (VAT), jak i podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT), mogą posiadać w danym roku ci przedsiębiorcy, u których w roku poprzedzającym wartość przychodów ze sprzedaży (wraz z kwotą VAT) nie przekroczyła 1 200 000 EUR w przeliczeniu na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października. Wczoraj kurs wyniósł 4,1020 zł/EUR, przed rokiem — 4,4370 zł/EUR.

Co może mały podatnik

Mały podatnik ma prawo płacić podatki rzadziej niż inni, bo co kwartał — i dochodowe, i VAT. Może też dostosować terminy płatności VAT do swojej płynności finansowej. Jeśli wybierze taki system, odprowadza podatek dopiero po otrzymaniu należności za dokonaną transakcję (tzw. metoda kasowa), najpóźniej 90. dnia od wydania towaru lub wykonania zleconej usługi.

Ten system uprawnia też do składania i wpłacania podatku za okresy kwartalne, uprawnia ponadto do odliczania podatku naliczonego w cenie towaru czy usługi po dokonaniu faktycznej zapłaty. Małemu podatnikowi rozpoczynającemu działalność przysługuje także tzw. kredyt podatkowy — jeśli spełnia określone ustawowe warunki, może nie wpłacać na bieżąco zaliczek na podatek dochodowy i rozliczyć go w pięciu następnych latach.

Ponadto tacy podatnicy mają prawo do dokonania jednorazowej amortyzacji. Jednorazowa amortyzacja środków trwałych wprowadzonych do ewidencji w danym roku, takich jak maszyny, narzędzia, środki transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych, jest jednak ograniczona. Limitem jest wartość początkowa środków trwałych, wliczona do kosztów uzyskania przychodów nie wyższa niż równowartość 50 tys. EUR. I w tym przypadku rzeczywisty limit dla 2013 r. wyznacza wczorajszy kurs euro. Maksymalne odpisy wyniosą 205 tys. zł, w tym jest to 222 tys. zł.

Uprawnieni do ryczałtu

Ograniczenia dotyczą także podatników rozliczających przychody tzw. ryczałtem ewidencjonowanym. Można z niego korzystać, gdy przychody w danym roku nie są wyższe niż 150 tys. EUR. Ten próg także przelicza się na złote według średniego kursu obowiązującego od 1 października. W 2013 r. ryczałt będzie przysługiwał podatnikom, których przychody nie przekroczą w tym roku 615 300 zł.

To oznacza spadek limitu o 46 380 zł. W 2012 r. o prawie do ryczałtu decydowały przychody za 2011 r. w wysokości 661 680 zł. Niższy kurs wyznaczył w konsekwencji niższy limit przychodów pozwalających rozliczać ryczałt ewidencjonowany kwartalnie. Tę zasadę będą mogli stosować w 2013 r. wyłącznie podatnicy, których przychody z tegorocznej działalności nie przekroczą 102 550 zł. To o 7730 zł mniej niż limit przychodów dla korzystania z tego uprawnienia w 2012 r. Podstawą jest równowartość 25 tys. EUR.

Księgi rachunkowe

Obecne przeliczenia kursu euro nie ucieszą wreszcie podatników, którzy prowadzą księgi przychodów i rozchodów i chcą nadal w ten sposób ewidencjonować swoje dochody. Do 4 936 560 zł (z 5 293 440 zł) spadł limit przychodów netto (za 2012 r.), po którego osiągnięciu trzeba będzie w 2013 r. przejść na pełną rachunkowość. Jest to o 356 880 zł mniej.

Kwotę limitu wyznacza granica 1,2 mln EUR (limit przychodów), którą ustala się według kursu z 30 września. Ponieważ w tym roku była to niedziela, należy przyjąć wskaźnik z ostatniego piątku, 28 września. I ten kurs okazał się niższy niż przed rokiem, wyniósł 4,1138 zł/EUR. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości w związku z przekroczeniem limitu przychodów dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich, spółdzielni socjalnych. Firmy o niższych przychodach mogą przejść na pełne księgi dobrowolnie. Przed rozpoczęciem nowego roku obrotowego muszą o tym poinformować urząd skarbowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu