Kurs funta tąpnął po wyborach

opublikowano: 09-06-2017, 06:59
aktualizacja: 09-06-2017, 07:00

Funt brytyjski osłabił się wyraźnie po tym jak wybory parlamentarne nie wyłoniły zdecydowanego zwycięzcy, donosi Reuters.

W komentarzach powtarzane jest, że wynik wyborów okazał się „szokujący”. Według pierwszego exit poll, rządząca Partia Konserwatywna wygrała wybory, ale nie uzyskała większości niezbędnej do samodzielnego rządzenia. W reakcji na tą wiadomość funt słabł wobec dolara na rynkach azjatyckich nawet o 2 proc.

Notowania GBP/USD w czwartek i piątek
Zobacz więcej

Notowania GBP/USD w czwartek i piątek

- To będzie szkodziło brytyjskiej gospodarce i negocjacjom w sprawie brexitu i dlatego negatywnie wpływa na funta i rynek akcji – powiedział Reutersowi Shane Oliver, główny ekonomista AMP. – Ale Wielkia Brytania to tylko 2,5 proc. globalnego PKB i raczej nie powinno mieć to znaczących konsekwencji dla globalnych rynków inwestycyjnych – dodał.

PAP informuje, że BBC zaktualizowała w nocy z czwartku na piątek wyniki badania exit poll. Partia Konserwatywna zwycięży w wyborach uzyskując 322 mandaty z 650  zbliżając się do granicy samodzielnej większości w Izbie Gmin. To lepszy niż początkowo przewidziany wynik rządzącej partii, ale wciąż minimalnie poniżej poziomu niezbędnego do samodzielnej większości. Taki rezultat najprawdopodobniej pozwoliłby na uzyskanie wotum zaufania dla rządu Partii Konserwatywnej przy wsparciu północnoirlandzkich unionistów.

Na rynkach wcześniej panowało przekonanie, że partia premier Theresy May łatwo zwiększy ilość mandatów w Izbie Gmin.

- Możliwe, że zmierzamy do okresu niepewności na rynkach, czemu będzie towarzyszyła stała obecność „słonia w salonie” w postaci negocjacji w sprawie Brexitu – powiedział Reutersowi Michael Judge z brokera OFX. – Decyzje o inwestycjach prawdopodobnie będą odkładane w krótkim i średnim terminie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu