Kurs Jelfy mocno zwyżkuje

Michał Długokęcki
21-12-2001, 00:00

Wczorajsza sesja przyniosła kolejny wzrost akcji Jelfy. Zyskały one 3,4 proc., osiągając na zamknięcie notowań poziom 54,80 złotych. Był to najwyższy kurs akcji spółki od ponad 3 lat. Jelfa jest obecnie jedną z niewielu spółek giełdowych, które pozwalają zarobić swoim akcjonariuszom w długim terminie.

Podstawą trendu wzrostowego na walorach Jelfy jest bardzo dobra kondycja finansowa spółki, dzięki czemu zainteresowały się nią największe fundusze emerytalne. W ciągu trzech kwartałów 2001 r. Jelfa wypracowała zysk operacyjny na poziomie o 52 proc. wyższym od ubiegłorocznego, podczas gdy przychody ze sprzedaży wzrosły jedynie o 8 proc. Spółce udało się znacznie poprawić rentowność, dzięki działaniom restrukturyzacyjnym, zwiększeniu w strukturze sprzedaży udziału leków sprzedawanych bez recepty oraz wyższemu od inflacji wzrostowi cen leków recepturowych. Jelfa osiągnęła też dodatkowe zyski dzięki sprzedaży udziałów w Cefarmach.

Niewykluczone, że wzrost cen akcji Jelfy związany jest również z oczekiwaniami wypłaty wysokiej dywidendy, za czym opowiadały się OFE Commercial Union i OFE Nationale-Nederlanden. Jelfa dysponuje obecnie płynnymi środkami o wartości ponad 70 mln zł. Mimo że spółkę czekają znaczne inwestycje, wydaje się, że jest ona w stanie przeznaczyć je na wypłaty dla akcjonariuszy, zwłaszcza że ma ona duże możliwości zadłużania się.

Wzrost cen akcji Jelfy może również wynikać z chęci poprawy wyceny portfela w końcu roku przez inwestorów finansowych. Nie musi to jednak oznaczać znaczącego spadku ceny akcji w nowym roku. Zwłaszcza że w przyszłym roku Jelfa planuje pozyskać inwestora branżowego, co powinno pomóc w utrzymaniu trendu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Długokęcki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurs Jelfy mocno zwyżkuje