Kurs PetroChina staje się atrakcyjny

Marek Druś
opublikowano: 14-01-2004, 00:00

Kurs największej chińskiej spółki naftowej — PetroChina — nadal spada. Wyraźna przecena rozpoczęła się już w ubiegłym tygodniu. Powodem były pogłoski o dużej ofercie sprzedaży papierów spółki. Podaż nasiliła się, kiedy okazało się, że 2-proc. pakietu akcji PetroChina pozbył się brytyjski koncern BP.

Zwiększona podaż akcji PetroChina trwa już od pięciu sesji. Kapitalizacja spółki spadła w tym czasie o ponad 10 proc. Wtorkowe notowania na giełdzie w Hongkongu spółka rozpoczęła 5-proc. spadkiem kursu, a kończyła o połowę niższym.

Analitycy są zdania, że wyprzedaż akcji PetroChina jest dobrą okazją do ich kupna. Zwłaszcza że sprzedaż pakietu wynika z realizowanej przez Brytyjczyków strategii i nie wiąże się w żaden sposób z kondycją chińskiej spółki. Analitycy ING podkreślają, że dzięki transakcji poprawi się znacznie płynność papierów PetroChina. HSBC zwraca uwagę, że papiery chińskich spółek nie tracą na atrakcyjności. W 2003 roku wartość ich indeksu na giełdzie w Hongkongu wzrosła ponad dwukrotnie. W przypadku PetroChina dodatkowym pozytywnym czynnikiem jest wysoka cena ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurs PetroChina staje się atrakcyjny