Kurs ropy coraz bliżej 45 USD za baryłkę

opublikowano: 15-09-2004, 18:35

Ograniczenie o ponad połowę wydobycia ropy w rejonie Zatoki Meksykańskiej i wiadomości o stanie zapasów paliw w USA spowodowały, że cena baryłki ropy zbliżyła się w środę na NYMEX do 45 USD.

Kurs ropy z październikowych kontraktów wzrósł w pierwszej cześci notowań na NYMEX o 56 centów do 44,95 USD. Na IPE w Londynie baryłka ropy Brent zdrożała o 47 centów do 42,20 USD.

Huragan Ivan zbliża się do Zatoki Meksykańskiej. Zmusiło to producentów ropy do wstrzymania wydobycia przez znajdujące się w tym rejonie szyby naftowe. To z kolei wywołało obawy zmniejszenia podaży surowca. Dodatkowo do zwyżek cen ropy przyczyniły się najnowsze dane o stanie zapasów surowca. Departament Energii poinformował, że zapasy ropy okazały się w tygodniu zakończonym 10 września o 7,1 mln baryłek niższe niż tydzień wcześniej. Spadek zapasów okazał się wyższy niż oczekiwano. Są one obecnie o 1 proc. niższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wiadomość o zwiększeniu wydobycia ropy przez OPEC tylko na krótko zahamowała wzrost cen ropy.

MD, Associated Press

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurs ropy coraz bliżej 45 USD za baryłkę