Kurs Sampo spadał po deklaracji rządu

Tadeusz Stasiuk
18-06-2004, 00:00

Po niemal miesięcznej zwyżce w czwartek doszło do korekty wyceny papierów Sampo. Przecenę wywołała deklaracja fińskiego rządu, który wyraził gotowość sprzedaży 60 mln akcji spółki. Kurs walorów na giełdzie w Helsinkach spadał momentami nawet ponad 3,1 proc. Przyszli organizatorzy sprzedaży, banki J.P. Morgan i Goldman Sachs, poinformowali, że udział państwa w kapitale największej fińskiej grupy finansowej spadnie — po ewentualnej transakcji — do 21,35 proc. z obecnych 32,09 proc.

Sampo jest liderem rynku ubezpieczeń majątkowych i wypadkowych w Skandynawii. Wiodącą pozycję zapewniło spółce przejęcie kontroli nad szwedzkim ubezpieczycielem — If. Sporo to jednak kosztowało. Zwiększenie udziałów z 38 do 90 proc. w If wyceniono na ponad 1,37 mld EUR.

Firma obecna jest w Polsce poprzez spółkę ubezpieczniową i fundusz emerytalny (If wyszedł z naszego rynku w 2003 r.). Skala działalności pozostaje jednak nadal niezbyt wielka, chociaż w przypadku OFE, Sampo ma ostatnio powody do dumy. W maju fundusz po raz kolejny zdystansował rywali w liczbie transferów. Dodatnie saldo wyniosło w minionym miesiącu ponad 23,5 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kurs Sampo spadał po deklaracji rządu